Londýn 13. apríla 2018 (HSP/Foto:TASR/AP)
 
Radikálna feministická skupina Sister Supporter vyhrala súdny spor a zabránila tak ľuďom modliť sa a ponúknuť dobrovoľnícku pomoc ženám v potratových klinikách v severnom Londýne. Skupina uviedla, že ​​je to “len začiatok” boja s pro-life aktivistami v Spojenom kráľovstve. Píše portál Breitbart.

Ilustračné foto

Pro-life skupiny hovoria, že sloboda prejavu vo Veľkej Británii je ohrozená. Dodávajú, že ich cieľom je ponúknuť pomoc ženám. Londýnsky starosta Sadiq Khan však tento zákaz uvítal a obvinil ich z “úmyselného a cieleného obťažovanie žien”.
Dokument Verejný bezpečnostný poriadok (PSPO), ktorý jednomyseľne schválila mestská rada, je prvý svojho druhu v Spojenom kráľovstve a znamená vytvorenie 100 metrovej “bezpečnej zóny” okolo kliniky Marie Stopes v Mattock Lane, kde bude zakázané modlenie či protestovanie.
“Radnica sa zhodla na tom, že je potrebné zabezpečiť poriadok a neobmedzený prístup na kliniku. Nová bezpečná zóna je v súlade so zákonom o rovnosti a Európskym dohovorom o ľudských právach,” uviedla Rada vo vyhlásení.
Londýnsky starosta, ktorý je podporovateľom tejto iniciatívy, uvítal “progresívny” krok a vyzval radu, aby išla ešte ďalej a aby zakázala ďalšie činnosti súvisiace s pro-life aktivistami. Uviedol to na svojej internetovej stránke: “Domnievam sa, že ponuka alternatívnych služieb musí byť zakázaná. Ľudia musia vedieť, že majú určený priestor na modlitbu a mimo “bezpečnej zóny.”
Skupina s názvom Dobrá rada (GCN), ktorá organizuje väčšinu modlitieb v blízkosti severolondýnskej kliniky, ako aj finančnú a praktickú pomoc pre budúce matky, napriek obvineniam z obťažovania tvrdí, že polícia v ich 23-ročnej práci im nikdy neposkytla žiadne podporu a súčinnosť. Clare McCullough, riaditeľka GCN, povedala v stredu pre BBC Radio 4: “Ženy, s ktorými hovoríme, dostanú leták, ponúkneme im pomoc. Evidujeme stovky žien, ktoré túto pomoc prijímajú.”
Bývalý poslanec liberálnodemokratickej strany Peer Lord Alton to označili ako “cenzúrne zóny” PSPO a vyhlásili, že dobrí ľudia sú kriminalizovaní. Povedal: “Zavádzanie zle formulovaných zón cenzúry nemôže byť dobrým opatrením pre spoločnosť. Škodí to charitatívnemu hnutiu, slobode prejavu a nášmu demokratickému spôsobu života.”
 
Mestská Rada prijala návrh Labouristickej strany z konca minulého roka po výzvach verejnosti starostovi, aby “objasnil právomoci polície, zatkať či stíhať” aktivistov, ktorí pracujú v blízkosti kliník.
Členovia Konzervatívnej strany vtedy kritizovali návrh, označovali ho ako “illiberálny” a tvrdili, že ide o “pokus zakázať protesty, pretože nie sú v súlade s politikou vedenia mesta.”
Na vládnej úrovni kabinet v súčasnosti zvažuje novú legislatívu, ktorá zakáže modlitby a protesty okolo potratových kliník v celej krajine.
Ministerka vnútra Amber Ruddová minulý rok povedala: “Rozhodnutie o potrate je neuveriteľne osobné, aj bez toho, aby ženy boli pod tlakom agresívnych aktivistov… Preskúmame tieto zhromaždenia, získame dôkazy a vydáme odporúčania, ktoré nám umožnia prijať správne opatrenia na riešenie tohto problému.”
Nová skupina aktivistov “Be Here For Me” (Buď tu pre mňa) vedená matkami bojujúcimi proti “zónam cenzúry”, zorganizovala v utorok večer protest neďaleko rady Ealing.
Jedna z matiek, Alina povedala: “Aký druh spoločnosti odmieta pomoc pre zraniteľnú ženu? Moja dievčatko je tu dnes kvôli skutočnej praktickej a emocionálnej podpore, ktorú mi poskytla skupina v klinike Marie Stopes. Spustili sme kampaň Be Here For Me, aby ďalšie ženy mohli počuť naše hlasy. Pozývame britskú verejnosť, aby prišla, vypočula si naše príbehy a potom stála s nami proti akýmkoľvek pokusom zakázať podporu ženám pri potratových klinikách. ”
 
Príspevok Londýnska samospráva nariadila “chrániť” potratové klinky pred modlitbami a pomocou prolife ľudí tehotným ženám. A je to len začiatok… zobrazený najskôr Hlavné správy.