Londýn 21. decembra 2016(TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alastair Grant

Londýnska polícia bude oddnes uzatvárať ulice pri Buckinghamskom paláci v čase, keď prebieha na priestranstve pred palácom výmena stráží, ktorá je pre návštevníkov britskej metropoly obľúbenou atrakciou

Reaguje tak na pondelňajší útok v Berlíne, kde zatiaľ neznáma osoba vrazila kamiónom do areálu vianočných trhov, pričom zahynulo 12 ľudí a ďalších 48 utrpelo zranenia.

Ilustračné fotoIlustračné foto

Pravidelné uzávierky a nové zátarasy v okolí sídla britského panovníka tvoria súčasť narýchlo prijatého súboru bezpečnostných opatrení po berlínskom útoku, aj keď podľa polície sa s týmito zmenami rátalo.

Ceremoniálna výmena stráží pred palácom je totiž udalosťou, ktorá tradične priťahuje na toto exponované miesto v centre Londýna davy turistov.

Prijatý plán predpokladá, že pri každej výmene stráží budú okolité ulice uzavreté takmer dve hodiny. Polícia upozornila, že ide o “preventívne opatrenie” s trojmesačnou platnosťou a nevychádza zo špecifických informácií spravodajských služieb.

V Británii platí v súčasnosti druhý najvyšší stupeň ohrozenia terorizmom, čo znamená, že tamojšie úrady rátajú s vysokou pravdepodobnosťou útoku.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.