Londýn 19. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Frank Augstein)

Počet ľudí, ktorí zahynuli v požiari v londýnskej výškovej obytnej budove Grenfell Tower, bude zrejme mierne nižší než predtým odhadovaných 80 osôb
Uviedla to dnes polícia a takisto oznámila, že v prípade požiaru budú zrejme jednotlivci čeliť obvineniam z neúmyselného zabitia.
Na archívnej  snímke Grenfell Tower

Veliteľ londýnskej Metropolitnej polície Stuart Cundy vyhlásil, že konečný počet možno “trochu klesne”, ale nebude to známe, kým polícia neukončí namáhavé pátranie v obhorenej budove. Cundy dodal, že zatiaľ oficiálne identifikovali 60 obetí ničivého požiaru zo 14. júna.
Polícia dnes tiež prvýkrát uviedla, že v prípade požiaru bude uvažovať o vznesení obvinení z neúmyselného zabitia proti jednotlivcom. Polícia predtým oznámila, že už má “slušný základ” pre podozrenie, že miestne úrady sa možno dopustili korporátneho zabitia.
Detektívi takisto vyšetrujú osem prípadov podvodu vrátane ľudí, ktorí tvrdili, že mali v budove príbuzných alebo majetok, a tiež štyri prípady údajného vykradnutia bytov po požiari.
Hlavný policajný komisár Matt Bonner dnes na tlačovej konferencii novinárom povedal, že vyšetrovanie sa bude zaoberať “každým trestným činom, aký vyjde na povrch”.
“Počítam s tým, že zrejme narazíme na rôzne druhy trestných činov ako podvod, profesionálne pochybenie, porušenia zdravotných a bezpečnostných predpisov, porušenia predpisov protipožiarnej ochrany – a samozrejme, trestné činy neúmyselného zabitia, či už na úrovni jednotlivcov alebo korporácií,” spresnil Bonner.
Požiar vypukol v mrazničke v byte v Grenfell Tower, potom sa rýchlo rozšíril po celej 24-poschodovej budove. Verejné vyšetrovanie – vedené samostatne od policajného vyšetrovania – má zistiť, ako je možné, že sa malý požiar mohol rozšíriť tak rýchlo. Išlo totiž o najtragickejší požiar v Británii za celé desaťročia.
Mnoho obyvateľov obviňuje predstaviteľov mestského obvodu Kensington a Chelsea, jedného z najbohatších v Londýne, z ignorovania ich obáv o bezpečnosť, pretože Grenfell Tower ako budova s verejnými bytmi bola domovom prevažne prisťahovalcov a robotníkov.
Vyšetrovanie sa zameriava aj na to, akú úlohu zohral horľavý hliníkový obklad budovy, ktorý osadili počas renovácie tejto budovy zo 70. rokov 20. storočia. Mimoriadne bezpečnostné kontroly po požiari odhalili po celej Británii množstvo ďalších budov s podobným obkladom.