Londýn 2. augusta 2017 (HSP/Foto: TASR/Steve Parsons/PA via AP)

Napriek tomu, že britská vláda preferuje „tvrdý Brexit“, je nútená čiastočne meniť svoje plány. Pôvodne plánovala, že radikálne obmedzí vstup prisťahovalcom z EÚ hneď po Brexite, v marci 2019, ale začína robiť zmeny a ústupky.
Na snímke ministerka vnútra Amber Ruddová

Dokonca to priznala aj britská ministerka vnútra Amber Ruddová, ktorá uviedla, že podľa všetkého, tvrdšiu migračnú politiku vo Veľkej Británii voči občanom Európskej únie ešte nezavedú na jar 2019, ale až neskôr. „Vstup prisťahovalcov z Európskej únie do našej krajiny  nebude rýchlo ohraničený v marci 2019, ako sa to pôvodne plánovalo. Prisťahovalci za prácou budú môcť aj naďalej prichádzať do Veľkej Británie počas prechodného obdobia,“ priznala ministerka.
Vysvetlila, že prechodné obdobie bude určené za účelom, aby nevypukla neistota a aby to nebola „šoková terapia“ pre britských zamestnávateľov, ktorí majú zamestnancov z EÚ. Priznala, že vláda si všíma nespokojnosť a neistotu britských zamestnávateľov a nechce im robiť problémy. Vláda si uvedomuje, že môže nastať nedostatok pracovníkov v rôznych oblastiach britského hospodárstva práve kvôli prudkému zníženiu pracovnej migrácie z Európy. Britská vláda mieni eliminovať tento negatívny dopad.
Vysvetlila tiež, že zástupcovia zákonodarných a výkonných organov sa touto otázkou budú zaoberať na jeseň, hneď po návrate z dovoleniek. Vtedy určia presnejšie mantinely  prechodného obdobia a konkrétne podmienky zamestnávania prisťahovalcov z Európskej únie. Prezradila, že vláda pociťuje nátlak z rôznych strán a mnohí politici a spoločnosti žiadajú, aby čo najskôr určila podmienky pre zamestnávanie cudzincov, aby v tejto otázke potom nevypukol chaos. Britská ministerka vnútra Amber Ruddová priznala, že Veľká Británia aj naďalej bude potrebovať pracovnú silu zvonka.
Eugen Rusnák

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.