Londýn v prípade tvrdého brexitu zaručí práva Nórov,Islanďanov i Lichtenštajncov

Londýn 11. februára 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Kirsty Wigglesworth)
 
Veľká Británia umožní občanom Nórska, Islandu a Lichtenštajnska, aby zostali v krajine aj po prípadnom tvrdom brexite. Vyplýva to z dohody, ktorú Londýn dosiahol s týmito troma nečlenskými krajinami EÚ, informovala v pondelok agentúra AP

Ilustračné foto

Dohoda zaručuje práva približne 15.000 Nórov, Islanďanov a Lichtenštajncov v súčasnosti žijúcich v Spojenom kráľovstve. Recipročne zakotvuje aj postavenie zhruba 17.000 Britov žijúcich v Nórsku, na Islande a v Lichtenštajnsku.
Tieto tri krajiny nie sú členmi Európskej únie, ale patria do Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) a Európskeho združenia voľného obchodu (EFTA).
Hovorca EFTA Thorfinnur Ómarsson uviedol, že dosiahnutá dohoda zaručuje práva občanov uvedených krajín žijúcich v Británii aj po brexite, a to “bez ohľadu na výsledok rokovaní medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom”.
Britskí poslanci v januári odmietli dohodu o brexite, ktorú s Úniou vyrokovala premiérka Theresa Mayová. Stále preto nie je jasné, za akých podmienok sa tento krok uskutoční. Hrozí preto neriadený, potenciálne chaotický odchod Spojeného kráľovstva z EÚ bez dohody.
 
Príspevok Londýn v prípade tvrdého brexitu zaručí práva Nórov,Islanďanov i Lichtenštajncov zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)