Bogota 28. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Fernando Vergara)

Bývalý povstalecký vodca a kedysi jeden z najhľadanejších mužov Kolumbie Rodrigo Londono sa stal oficiálnym prezidentským kandidátom. Niekdajšie najväčšie kolumbijské povstalecké hnutie Revolučné ozbrojené sily Kolumbie (FARC), ktoré sa transformovalo na politickú stranu, odštartovalo v sobotu prezidentskú kampaň. Chce bojovať proti chudobe a korupcii. Informovala o tom agentúra AP.
Na snímke Rodrigo Londoňo

Londono, známy pod prezývkou Timochenko, začal svoju prezidentskú kampaň ceremóniou, na ktorej nechýbali obrovské plagáty, farebné konfety, dokonca i chytľavá znelka.
“Sľubujem, že budem na čele vlády, ktorá bude presadzovať vznik novej Kolumbie. Vlády, ktorá bude konečne zastupovať záujmy chudobných,” vyhlásil Timochenko v jednej z najchudobnejších štvrtí v krajine s najvyššou mierou kriminality.
Povstalci z FARC podpísali v júni 2016 s vládou dohodu o zastavení bojov, čím sa skončila vyše 50 rokov trvajúca občianska vojna, ktorá si vyžiadala viac než 220.000 obetí.
Začiatkom septembra bývalí povstalci oficiálne vstúpili do politiky. Približne 1200 delegátov diskutovalo na zjazde v Bogote o pretvorení FARC na politickú stranu.
Delegáti odhlasovali zmenu názvu z Revolučných ozbrojených síl Kolumbie na Alternatívne spoločné revolučné sily. Vystupujú však pod pôvodnou skratkou FARC. Okrem májových prezidentských volieb má FARC v úmysle uchádzať sa o hlasy voličov aj v marcových parlamentných voľbách.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.