Miláno 20. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Amel Emric)

Bohaté severotalianske regióny Lombardsko a Benátsko, kontrolované pravicovou politickou stranou Liga Severu (LN), usporiadajú v októbri referendá zamerané na získanie širšej autonómie od centrálnej vlády v Ríme, informovala dnes agentúra Reuters.

Ilustračné foto

Hoci výsledky plebiscitov nebudú záväzné, víťazstvo by mohlo posilniť LN, ako aj vylepšiť profil benátskeho guvernéra Lucu Zaiu, ktorý je všeobecne považovaný za potenciálneho lídra strednej pravice v Taliansku. Presný termín referend oznámia koncom tohto týždňa.

Taliansky najvyšší súd zamietol Zaiov pôvodný plán na opýtanie sa voličov, či si prajú odtrhnutie sa Benátska od Talianska alebo zachovanie kontroly nad 80 percentami príjmu z daní, vyberaných v regióne.

Namiesto tejto otázky bude benátskym voličom položená otázka: “Chcete, aby boli Benátsku udelené ďalšie formy a špecifické podmienky autonómie?” Otázka pre lombardských voličov ešte nebola stanovená.

Dane zostávajú v týchto regiónoch kľúčovou záležitosťou. Lombardsko a jeho metropola Miláno je komerčným strediskom krajiny. Na HDP Talianska sa podieľa približne jednou pätinou, zatiaľ čo Benátsko produkuje takmer desať percent národného HDP. Tamojší obyvatelia preto nechcú, aby značná časť ich daní bola používaná na financovanie chudobnejších južných regiónov Talianska.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.