Washington 27. októbra 2017 (HSP/RT/Foto:YouTube)

Dve námorníčky a ich psy boli zachránené loďou USS Ashland po mesiacoch na mori. Ženy boli zachránené po týždňoch vysielania tiesňových signálov
Zachránené ženy a ich psy

Jennifer Appelová a Tasha Fuiabová boli zachránené loďou amerického námorníctva v stredu ráno. Ženy začali svoju jarnú cestu z Havaja na  Tahiti vo Francúzskej Polynézii. Avšak ich plachetnica zišla z plánovaného kurzu 30. mája, kedy loď stratila motor, tvrdí tlačová správa amerického námorníctva.
Dva mesiace po tom začali ženy posielať tiesňové volania a odvtedy v tom pokračovali každý deň. Námorníctvo uviedlo v tlačovom vyhlásení, že loď nebola dostatočne blízko k brehu ani iným lodiam, aby ich signály boli vypočuté.
Appelová povedala, že prežili len vďaka tomu, že na palube mali čističku vody a potraviny na viac ako rok. Jedlo pozostávalo hlavne zo surovín, ako je ovsená múka, cestoviny a ryža.
Appelová a Fuiabová boli pôvodne nájdené 900 km juhovýchodne od Japonska taiwanskou rybárskou loďou. Toto plavidlo sa obrátilo na sektor pobrežnej stráže v Guamu, ktorý pokračoval v koordinácii s Tchaj-pejským záchranným koordinačným centrom, Japonským koordinačným centrom a Spoločným koordinačným centrom v Honolulu.
USS Ashland už v tejto oblasti pôsobila, keď objavila plavidlo so ženami na palube. Keď boli obe ženy na palube, dostali lekárske ošetrenie a jedlo. Pár zostal na lodi až do ďalšieho prístavu USS Ashland.
“Som vďačný za ich službu našej krajine. Zachránili nám život. Pocit úľavy, ktorý sme mali, keď sme videli loď na obzore, je neopísateľný,” uviedla Appelová.
Veliteľ lode USS Ashland Steven Wasson povedal, že “americké námorníctvo je odhodlané pomôcť každému námorníkovi v núdzi akéhokoľvek štátnej príslušnosti počas akejkoľvek situácie.”