Idlib 12. januára 2018 (HSP/Newinform/Foto:Screenshot:YouTube)

Vitalij Romanjuk na portáli Newinform venuje svoju pozornosť čoraz silnejšej a výborne bojujúcej palestínskej skupine Liwa al Quds. Táto skupina, ktorú spočiatku tvorili len palestínski dobrovoľníci zo sýrskych utečeneckých táborov sa zmenila na hrozivú bojovú silu a jej členmi sa stáva čoraz viac Palestínčanov, ktorí opúšťajú Izraelom okupované územia na západnom brehu Jordánu, Jeruzalema či z pásma Gazy a cez tretie krajiny prichádzajú do Sýrie, kde vstupujú do radov tejto palestínskej vojenskej jednotky.
Ilustračné foto

Po ukončení výcviku sa Palestínčania okamžite zapájajú do bojov na strane sýrskych vládnych vojsk proti rôznym bandám protiasadovskej opozície. V posledných hodinách Palestínci z Liwa al Quds tvrdo bojujú spoločne so sýrskymi Tigrami, iránskymi dobrovoľníkmi a členmi libanonského Hizballáhu v provincii Idlib v blízkosti bývalého vojenského letiska Abu Duchur. Palestínci sa momentálne stretli v bojoch s členmi teroristickej skupiny an Nusra.
Palestínci ešte pred niekoľkými týždňami bojovali v provincii Deir ez Zor proti ISIS, pred rokom sa zúčastnili mestských bojov v Aleppe, kde ich bojovú úroveň vysoko ohodnotili aj Rusi. Následne získali Palestínci modernejšie zbrane a podľa niektorých informácii bojovú úroveň Palestínčanov zvyšovali aj ruskí inštruktori. O vysokej úrovni palestínskej brigády svedčí aj to, že ruskí piloti už priamo spolupracujú s Palestínčanmi, ktorí v prípade potreby požadujú leteckú podporu a členovia palestínskej Liwa al Quds sú čoraz častejšie nasadzovaní na exponovaných úsekoch bojovej línie.
Palestínci bojujú najmä so staršími sovietskymi zbraňami, majú k dispozícii aj niekoľko starších tankov T-55 a T-64, množstvo bojových transportérov. Podarilo sa im získať u svojich súperov aj viaceré koristné zbrane, ktoré Američania, Saudi, Izrael či Veľká Británia poskytovali členom protiasadovskej opozície.
Palestínska brigáda Liwa al Quds sa postupne rozrástla a zmenila sa na pomerne silnú a dobre vycvičenú bojovú jednotku. Liwa al Quds má približne 9000 členov (veľa Palestínčanov sa nachádza vo fáze výcviku) a členovia brigády sa nikdy netajili ani svojou túžbou oslobodiť Palestínu z područia Izraela.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.