Vilnius 27. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Shakh Aivazov)

Litva prestane označovať Gruzínsko ruským výrazom Gruzija a prejde na používanie mena Sakartvelo, ktorým sa Gruzínci zmieňujú o svojej vlasti.
Ilustračné foto

Predseda litovského parlamentu – Seimasu – Viktoras Pranckietis vyhlásil, že oficiálna zmena predmetného výrazu vojde do praxe na budúci rok. Dodal, že ide o “veľký dar” od Vilniusu pre gruzínsky ľud, informovala dnes stanica Slobodná Európa (RFE/RL) s odvolaním sa na spravodajský webový portál BaltNews.
“Gruzínci nemajú radi slovo Gruzija, uprednostňujú, ak sa ich krajina nazýva Sakartvelo,” povedal Pranckietis. Výraz Sakartvelo znamená “miesto pre Kartvelov”, teda Gruzíncov.
Litva rovnako ako mnohé ďalšie postsovietske republiky používala výraz Gruzija, a to napriek tomu, že Gruzínsko v roku 2011 požiadalo “priateľské krajiny” o zmenu tejto praxe.
Pranckietis inicioval toto opatrenie po návšteve Tbilisi, kde gruzínsky prezident Giorgi Margvelašvili a iní predstavitelia vyjadrili nespokojnosť ohľadom skutočnosti, že Litva stále používa na oficiálne označenie Gruzínska ruský názvoslovný ekvivalent. Návrh na zmenu mal v litovskom parlamente značnú podporu.
Prvou krajinou, ktorá upustila od používania výrazu Gruzija, bola Južná Kórea, uviedlo už predtým gruzínske ministerstvo zahraničných vecí.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.