Litovský portál Delfi: „Je to takmer, ako v mongolskej stepi – emigrácia spustoší Litvu“

Vilnius, 16. decembra 2017 (HSP/Foto: Delfi)

„Litva aj naďalej pokračuje v strácaní svojich obyvateľov. V tomto roku z krajiny emigrovalo asi 50 tisíc ľudí,“ uvádza litovský portál Delfi v článku „Je to takmer, ako v mongolskej stepi – emigrácia spustoší Litvu“.

Litovský portál prízvukuje, že emigračné problémy v krajine sú na vlas podobné ako v susednom Lotyšsku. Uvádza, že podľa údajov Departmentu štatistiky Litvy, z krajiny od r. 2005 odišlo vyše pol milióna obyvateľov. Kým v r. 2007 Litva mala 3,575 milióna obyvateľov, v súčasnosti ich zostalo už iba takmer 3 milióny.

Na snímke litovskí emigranti

V r. 2010 emigrovalo 83 tisíc Litovčanov, v r. 2013 – 39 tisíc, v r. 2016 – 50 tisíc ľudí. Portál  uvádza, že menšia časť týchto ľudí sa síce vrátila, ale aj tak počet emigrantov je oveľa vyšší: podľa Birute Stoliteovej z Departmentu štatistiky Litva navždy stratila už 364 735 ľudí.

„Obyvatelia Litvy odchádzajú väčšinou kvôli nízkej mzde,“ povedal pre Delfi riaditeľ Inštitútu prieskumov trhu práce profesor Bohuslav Gruževski. „Mládež nechce pracovať, ak má plat nižší, ako 500 – 600 eur. Abiturienti, ktorí vychádzajú zo školy a nemajú ani skúsenosti, ani kvalifikáciu, hneď chcú zarábať viac ako 1000 eur mesačne. Prirodzene nájsť si podobnú prácu v Litve nie je reálne,“ podčiarkol profesor.

Delfi uvádza, že skutočná kríza, podľa Gruževského, vypukne o 10 – 15 rokov, kedy sa odzrkadlia hlavné následky emigrácie: vznikne nedostatok pracovníkov, kvalifikovaných odborníkov a mladých ľudí. Gruževski dúfa, že v Litve zatiaľ nebudú vznikať úplne spustošené regióny a „mesta – prízraky“, odkiaľ utiekli takmer všetci obyvatelia, ako je to v Lotyšsku, ale upozorňuje, že situácia je viac ako nebezpečná.

Ďalší litovský expert Nerijus Maciulis dodáva: „V malých mestách sa zosilňuje sociálna nerovnosť, do týchto lokalít investori prichádzajú iba ťažko. Nie je tam práca a navrátiť podobné regióny k životu je veľmi ťažké. Sú tam problémy s udržaním infraštruktúry na slušnej úrovni, ľudia nie sú schopní platiť dane,“ poznamenal.

Riaditeľ litovského inštitútu geografie a demografie Donatas Burnejka varuje: „Ak sa nepodarí vrátiť emigrantov, o 10 – 15 rokov budeme mať veľmi vážne problémy. Vznikne nedostatok pracovnej sily, životná úroveň rázne poklesne a vzniknú veľké problémy s vyplatením dôchodkov,“ prízvukuje.

Delfi uvádza aj názor hlavného ekonóma banky Luminor Žygimantasa Mauricasa, ktorý na tlačovej konferencii pripomenul, že v r. 2012 – 2016 v Litve na 1000 obyvateľov bolo 5,9 emigrantov. V tejto kategórii Litva je absolútnym“ lídrom“ celej Európskej únie. Zdôraznil, že v súčasnosti v priemere je v Litve na každého dôchodcu iba 2,8 pracovníka. Do roku 2030 tento ukazovateľ sa zníži na 2,1 a do roku 2050 na jedného dôchodcu v krajine bude už iba 1,6 pracovníka, čo znamená, že dôchodkový systém bude absolútne neudržateľný.
Eugen Rusnák

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)