Vilnius 15. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Mindaugas Kulbis)

Litovskej vláde hrozí, že bude mať v parlamente len menšinovú podporu, informovala v noci nadnes agentúra Bloomberg.
Na snímke litovský premiér Saulius Skvernelis

K tejto situácii došlo po tom, ako sa skupina ôsmich poslancov v sobotu vzdala svojho členstva v Litovskej sociálnodemokratickej strane (LSDP). Predchádzal tomu tlak vedenia LSDP, ktorému sa nepáčilo, že táto skupina poslancov naďalej podporuje premiéra Sauliusa Skvernelisa a jeho Litovskú úniu roľníkov a zelených (LVŽS).
LSDP sa totiž pred troma týždňami rozhodla ukončiť spoluprácu s vládnou LVŽS. Tomuto kroku predchádzali mesiace napätia vnútri koalície, ktorá vznikla na základe výsledku parlamentných volieb v októbri roku 2016.
V osemčlennej skupine, ktorá opustila sociálnych demokratov, sú aj bývalí litovskí premiéri Algirdas Butkevičius a Gediminas Kirkilas.
LŽVS má teraz v 141-člennom litovskom parlamente 56 kresiel. LSDP mala pred odchodom osemčlennej skupiny v parlamente 19 poslancov.
Podľa politológov sa teraz Skvernelis (LVŽS) bude pokúšať získať podporu skupiny bývalých sociálnodemokratických poslancov a Volebnej akcie Poliakov v Litve.
Politologička Rima Urbonaite z Univerzity Mykolasa Römerisa vo Vilniuse pre Bloomberg spresnila, že “v Litve si pomaly zvykáme na trvalý chaos, keď má vláda kvázimenšinu”. Podľa nej “vláda bude pravdepodobne hľadať podporu kdekoľvek, čo však sťažuje vytváranie si priestoru pre akúkoľvek reformu.”
Politické napätie v Litve zosilnelo v septembri, keď premiér obišiel koaličných partnerov a získal od opozície podporu pre vládne návrhy zákonov, vrátane zákona o reformách v štátom vlastnených spoločnostiach, pripomenula agentúra Bloomberg.
Litovská vláda tento týždeň schválila rozpočet na rok 2018. Odobriť ho musí ešte parlamentu.