Litovské médiá: Bezpečnostné zložky a Pohraničná služba Litvy tvrdo zakročili proti ruským futbalovým chuligánom

Vilnius 25. mája 2018 (HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)
 
Služba ochrany štátnej hranice Litvy informovala o incidente, ktorý sa odohral v dedine Kena. V tranzitnom vlaku, v ktorom ruskí futbaloví fanúšikovia cestovali na zápasy majstrovstiev sveta, došlo k výtržnostiam. Niektorí ruskí chuligáni nemali cestovné doklady a preto museli zakročiť litovské bezpečnostné služby a Pohraničná služba Litvy, ktorí poriadne zatočili s ruskými futbalovými chuligánmi a „skrotili“ ich…

Ilustračné foto

Futbalové majstrovstvá sveta sa onedlho budú konať v Rusku a štyri zápasy sa uskutočnia v Kaliningrade, ktorý je tak trochu „odtrhnutý“ od územia Ruska a cestujúci vlakom do Kaliningradu vždy musia prekročiť územie Bieloruska a Litvy. A práve v litovskej pohraničnej dedine Kena, ktorá je vzdialená 27 km od hlavného mesta Vilnius a 9 km od hranice s Bieloruskom, sa odohral nechutný incident, keď ruskí fanúšikovia začali vyvádzať a navyše niektorí z nich nemali vlakové lístky, a dokonca ani pasy. Museli zakročiť litovské bezpečnostné zložky, aby urobili poriadok…
Niekto sa možno bude čudovať: prečo by ruskí fanúšikovia cestovali na zápasy futbalových majstrovstiev tak priskoro, keď sa začínajú až o štyri týždne? No a práve tu je pes zakopaný. Nechutný incident a zrážky litovských bezpečnostných zložiek s ruskými „hooligans“ boli iba taktické cvičenia, ktoré zorganizovala Služba ochrany štátnej hranice Litvy. Scenár bol jednoduchý: z tranzitného vlaku, ktorý smeroval z Ruska cez územie Bieloruska a Litvy do Kaliningradu, s použitím sily a „usmerňovacích“ prostriedkov vyhodili niekoľkých ruských fanúšikov, ktorí vyvádzali, alebo nemali príslušné doklady.
Služba ochrany štátnej hranice Litvy vo svojej tlačovej správe uviedla, že tieto taktické cvičenia zorganizovala pri príležitosti blížiacich sa majstrovstiev sveta vo futbale v Rusku. Litovské bezpečnostné zložky nacvičovali, ako budú robiť poriadok s cestujúcimi v tranzitných vlakoch.
V úvode litovskí pohraničníci imitovali „prácu“ s osobami, ktoré nemali príslušné doklady a nemohli prechádzať cez územie Litvy. Vagón s podobnými osobami odpojili od vlaku a odvliekli ho na inú koľaj. Tam začali vyťahovať z vagónu „páchateľov“. Podľa scenára sa „ruskí fanúšikovia“ začali správať agresívne, provokovať a potom aj napádať litovských policajtov a pohraničníkov. Došlo k zrážkam, preto domáce bezpečnostné zložky museli s použitím sily „skrotiť“ agresívnych hostí, z ktorých mnohí boli na mol opití…
Počas kontroly dokladov sa zistilo, že skupina asi 20 ruských fanúšikov nemá príslušné doklady a mala byť deportovaná späť na územie Bieloruska, odkiaľ prišli do Litvy. Opäť došlo k zrážkam s príslušníkmi bezpečnostných zložiek, pretože opití ruskí fanúšikovia nechceli vracať sa späť, ale žiadali, aby ich pustili do Kaliningradu, pretože chceli vidieť zápasy futbalových majstrovstiev sveta.
Viaceré litovské médiá podrobne popísali zostavu účastníkov a samotný priebeh týchto cvičení. Niektorí novinári však ironicky poznamenali, že vedenie Služby ochrany štátnej hranice Litvy pripravilo trochu „divoký“ scenár týchto taktických cvičení. Po prvé, je ťažké predstaviť, ako by sa ruskí „hooligans“ bez príslušných dokladov, pasov či lístkov dostali najprv z Ruska na územie Bieloruska a potom z Bieloruska na teritórium Litvy – a teda aj na územie Európskej únie. Po druhé, prečo by cestovali vlakom, keď pre nich je oveľa vhodnejšia, jednoduchšia a rýchlejšia letecká doprava do Kaliningradu – a pritom nepotrebujú vybavovať žiadne tranzitné víza.
Litovskí novinári našli aj iné „chybičky krásy“ v scenári cvičení a niektorí poznamenali, že tieto taktické cvičenia pripomínali skôr propagandistickú šou s protiruskou príchuťou, pretože organizátori cvičení široko propagovali ich v médiách. Niektorí podčiarkli, že už o mesiac bude jasné, či litovské bezpečnostné zložky sa pripravovali na reálne incidenty, ku ktorým mohlo dôjsť na hranici, alebo to predsalen bola propagandistická šou.
Eugen Rusnák
Príspevok Litovské médiá: Bezpečnostné zložky a Pohraničná služba Litvy tvrdo zakročili proti ruským futbalovým chuligánom zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)