Martin 14. februára 2018 (HSP/Foto:TASR-Miroslava Siváková)

Na snímke: Igor Liba, Dárius Rusnák a Vincent Lukáč

Hokejisti legendárneho útoku Liba, Rusnák, Lukáč, ktorí sa zúčastnili olympíjskych hier v Lake Placid, Sarajeve a Calgary napísali otvorený list prezidentovi MOV, v ktorom odsudzujú pečať západného kolonializmu, ktorá sa vtláča do športu  a olympiády zvlášť. M

etódy, akými WADA a MOV pojednávajú v poslednom čase s ruskými športovcami sa podľa nich inak ako koloniálnymi metódami nazvať nedajú, rovnako odobratie symbolu štátnej hymny a štátnej vlajky ruským športovcom na olympiáde v Pchjongčangu. List podpísali aj hokejisti Jozef Lukáč a Jozef Golonka.

Na snímke Marián Tkáč

Na list zareagoval aj bývalý predseda Matice slovenskej Mariána Tkáč, ktorý im za to poďakoval
“Ďakujem našim hokejovým legendám, za ich odvážne a správne vystúpenie proti “západnému kolonializmu, v ktorého troskách dnes žijeme”, že sa postavili proti neuveriteľne brutálnej politizácii športu, nepovolením účasti časti ruských športovcov, pričom tento krok zapadá do akéhosi antislovanského “sprisahania!”, kam možno zaradiť aj osud našich športovcov, P. Sagana či M. Tótha. Cesta k pravde vedie len cez jej odvážne bránenie.

Marián Tkáč, bývalý viceguvernér NBS a predseda Matice slovenskej.”

Text listu slávnych hokejistov znel takto:
 My, legendy československého hokeja, Vincent Lukáč a Igor Liba, účastníci OH v Lake Placid 1980, Sarajeve 1984, Calgary 1988, cítime morálnu povinnosť týmto reagovať na zákaz MOV pre nemalú časť ruských športovcov štartovať na nadchádzajúcej zimnej olympiáde v Pchjongčangu.

Duch olympiády, ako aj duch športu, sme vždy chápali a považovali za kategórie, ktoré stoja mimo politiku.
Dokonca sme šport a olympijské hry zvlášť, vždy považovali za platformu, ktorá politické rozdiely eliminuje, nie násobí.
Žiaľ, súčasné konania a rozhodnutia MOV nás presviedčajú o opaku.

A preto chceme nahlas a razantne zdôrazniť nasledujúce:
Pečať západného kolonializmu, v ktorého troskách dnes žijeme, nie je možné vtláčať do športu a olympiád zvlášť.
Hovoríme tak preto, lebo metódy, akými WADA a MOV pojednávajú v poslednom čase s ruskými športovcami sa inak ako koloniálnymi metódami nazvať nedajú.

Ako inak nazvať odobratie symbolu štátnej hymny a štátnej vlajky ruským športovcom na olympiáde v Pchjongčangu?

Dovolíme si tvrdiť, že zápasy na olympiádach – ale aj mimo nich – so vtedajšími hokejistami sovietskej zbornej boli vždy absolútnou atrakciou turnaja.

Paradoxne musíme konštatovať, že v našej ére – ktorú charakterizoval bipolárny svet, sme si scenáre akýchsi zákazov nevedeli čo i len predstaviť.

Dnes je opak realitou!
S takýmto hanebným a nedôstojným zaobchádzaním ruských športovcov hlboko nesúhlasíme a to je spôsob ako im chceme vyjadriť podporu.
Na záver by sme radi podotkli, že kontext zákazu ruských športovcov sa vpisuje do skutočnosti, kedy na olympiáde bude vytvorený spoločný tím južnej a severnej Kórei v ženskom hokeji.

K tomuto vyjadreniu sa hlásia aj ďalší športovci.

Športu  zdar – hokeju zvlášť – a poctu všetkým, ktorí mlčia…