Naí Dilí 29. augusta 2018 (HSP/vaticannews.va/sk/Foto:vaticannews.va/sk)
 
Pri príležitosti desiateho výročia útokov na obyvateľov indického Kandhamalu, ktoré si v nedeľu 26. augusta pripomenuli veriaci arcidiecézy Cuttack-Bhubaneswar, napísal bývalý Národný prezident Katolíckej únie v celej Indii (The All India Catholic Union) John Bayal otvorený list Svätému Otcovi.

Na snímke spomienková omša v Kandhamale pri 10. výročí masakru proti kresťanom

V dvojstranovom liste, ktorý publikovala agentúra AsiaNews sa indický aktivista prihovára pápežovi Františkovi a opisuje mu, čím všetkým si musela Cirkev v Indii prejsť, nevynímajúc tragický rok 2008.
„K dnešnému dňu to bude desať rokov, čo sa úplná spravodlivosť vyhýba obetiam-pozostalým. Väčšina z vrahov je na slobode. Pozostalým trvalo roky, kým získali na Najvyššom súde v Indii primeranú kompenzáciu na obnovu svojich domovov,“ opisuje John Bayal situáciu, ktorá po masakri zavládla v Indii a tiež prezrádza túžbu miestnych veriacich vyhlásiť obete z Kandhamalu ako mučeníkov viery aj oficiálne Cirkvou.
„Cítime, že ich uznanie bude posilňovať vieru obyvateľov Indie, zvlášť v čase, akým prechádzame,“ píše indický aktivista, podľa ktorého začal arcibiskup miestnej diecézy Cuttack-Bhubaneswar už podnikať potrebné kroky na otvorenie celého procesu.
„Obraciame sa na Vás ako na pápeža, hlavu našej Cirkvi, a modlíme sa, aby sa proces zrýchlil. Toto osvieži, omladí Cirkev v Indii a posilní vieru každého z nás,“ dodáva s nádejou John Bayal na konci listu adresovanému Svätému Otcovi.
 
Príspevok List pápežovi Františkovi z Indie: Obete z Kandhamalu sú mučeníci zobrazený najskôr Hlavné správy.