Bratislava 23. októbra 2018 (HSP/Foto:SITA-Marko Erd)
 
Advokát Daniel Lipšic podáva trestné oznámenie na Petra Tótha za trestný čin ohovárania. Informoval o tom na sociálnej sieti Facebook. Lipšic mohol podľa vyjadrení Tótha vynášať informácie z vyšetrovacieho spisu vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej

Na snímke advokát Daniel Lipšic

Peter Tóth sa podľa neoverených informácií Denníka N mal priznať, že pre Kočnera sledoval viacerých novinárov (Vagoviča z webu Aktuality.sk, Valčeka zo SME, Tódovú z Denníka N, Hríba z časopisu .týždeň či zavraždeného Jána Kuciaka). Za túto činnosť podľa konšpiračného denníka dostával Tóth mesačne tisíc eur.
“Denník N klame, používa slovník aj praktiky žurnalizmu 50. rokov. Dokladom toho je aj lživý článok redaktorky Moniky Tódovej o tom, že zakladateľ stránky Ďateľ.sk Peter Tóth “sa priznal” k sledovaniu Jána Kuciaka pred jeho vraždou. Monika Tódová sa v článku odvoláva na zdroje “z prostredia orgánov činných v trestnom konaní”. Existuje mnoho dôvodov veriť, že zdrojom tejto novinárky nie je nikto z vyšetrovacieho tímu ani z prokuratúry, ale je ním advokát poškodených JUDr. Daniel Lipšic,” uviedol v reakcii na článok Tóth (viac v článku).
Prezradenie informácií zo strany advokátov naznačil v minulosti aj policajný prezident Milan Lučanský. “Možných vykonávateľov skutku sme mali už mesiac. Monitorovali sme ich, riešili sme ich zvyky a spôsoby. Snažili sme sa dostať aj k objednávateľovi. Museli sme však zohľadniť fakt, že niektorí právni zástupcovia, ktorí majú viacero informácií zo spisu, mali informácie aj o tom, že táto akcia je pripravovaná.” (viac TU).
 
Trestné oznámenie
Advokát Lipšic dnes na sociálnej sieti uviedol, že na základe spomínaného článku podá trestné oznámenie na Petra Tótha za spáchanie trestného činu ohovárania.
“Včera som bol na stránke Ďateľ obvinený, že som novinárov informoval, že Peter Tóth vypovedal v prípade úkladnej vraždy Jána a Martiny, že na pokyn a za peniaze Mariana K. sledoval novinárov. Zároveň Peter Tóth poprel, že by sa taká výpoveď vo vyšetrovacom spise nachádzala. Neviem síce, ako sa zo spisu dajú vyniesť veci, ktoré tam nie sú, ale to je teraz vedľajšie. Podstatné je, že Peter Tóth sa rozhodol, že najlepšia stratégia, ako sa vyhnúť svojej prípadnej trestnej zodpovednosti, je pokračovať v diskreditačných kampaniach, ktoré mu v minulosti financoval zo špinavých (a možno aj krvavých) peňazí Marian K.,” napísal Lipšic.
 
Lipšic tvrdí, že upozorňoval dozorujúcich prokurátorov
Obhajca pozostalých Jána Kuciaka zároveň tvrdí, že nikdy z vyšetrovacieho spisu novinárom nevyniesol žiadnu informáciu. O Lipšicovi je však známe, že v minulosti mal novinárom priniesť informácie práve zo spisu týkajúceho sa Kočnera, tvrdil to samotný podnikateľ. Verejnosť tiež pozná aj zoznam spriaznených Lipšicových novinárov, tzv. “Lipšicove stádo”.
“O výpovedi Petra Tótha som nemal ani len vedomosť. Práve naopak, od začiatku vyšetrovania som opakovane upozorňoval dozorujúcich prokurátorov na úniky informácií. Bolo to aj v deň pred prvým zásahom, keď pár novinárov už disponovalo informáciou o čase akcie. Opakovane som komunikoval aj s novinármi, aby informácie, ktorými disponovali, nezverejnili, aby tak nebolo ohrozené vyšetrovanie. Tieto veci sa dajú pomerne ľahko overiť u konkrétnych prokurátorov a novinárov.”
“Považujem za škandalózne, že ľudia blízki Marianovi K. ako Peter Tóth alebo Milan Žitný, dnes podsúvajú do verejného priestoru klamstvá a pokračujú tak v kampaniach, ktoré organizoval a financoval Marian K. Títo istí ľudia pritom po vražde šírili informácie, že za vraždou bol možno pokus o vládny prevrat, resp. že vražda vôbec nemusela súvisieť s prácou Jána Kuciaka,” napísal Lipšic v statuse na Facebooku.
Bezpečnostný analytik Milan Žitný však upozornil na praktiky Denníka N a zdôraznil, že celé informovanie pôsobí, ako keby niekto chcel odvádzať pozornosť iným smerom (viac v článku). Podľa neho zverejňovanie takýchto citlivých informácií neprospieva vyšetrovaniu. “Mám pocit, že toto je zase informácia, ktorá unikla pravdepodobne cez nejakého právneho zástupcu. Ako keby niekto chcel odvádzať pozornosť iným smerom,” hovorí Žitný.
Advokát rodiny Kuciakovej je však spájaný aj s Alenou Sz., ktorá je považovaná za objednávateľku vraždy novinára. Komunikáciu dvojice zverejnil portál GINN. Lipšic následne reagoval, že ide o diskreditačnú kampaň. Vysvetlil tiež, že v minulosti mu takmer sústavné hackovali profil na Facebooku. Opakovane to podľa jeho slov nahlasovali a riešili. Rovnako podával trestné oznámenie. Na našu otázku, aký bol výsledok trestného oznámenia, Lipšic neodpovedal.

 
 
Príspevok Lipšic podáva trestné oznámenie na Tótha zobrazený najskôr Hlavné správy.