Bratislava 22. februára 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)
 
Z odôvodnenia uznesenia pri obvinení konateľa spoločnosti KTAG vyplýva, že prezident Andrej Kiska, ktorý ju spoluvlastní, môže byť s veľkou dávkou pravdepodobnosti v tomto prípade neskôr obvinený. Pre médiá to povedal advokát Daniel Lipšic, ktorý sa ujal zastupovania firmy prezidenta a jej obvineného konateľa Eduarda K

Na snímke advokát Daniel Lipšic

Podľa Lipšica je v uznesení uvedené, že Kiska mal vedomosť, ako sa predmetné faktúry, pre ktoré bolo vznesené obvinenie, dávajú do účtovníctva. “Z toho si myslím, že je veľký predpoklad prijať záver, že bude vznesené obvinenie,” vyhlásil. Na sto percent však tento fakt podľa Lipšica zatiaľ nikto nevie.
Zároveň poukázal na to, že Kiska má, pokiaľ je vo funkcii prezidenta, imunitu. Proti obvineniu konateľa zároveň podali sťažnosť, kde uviedli, že konateľ konal nedbanlivostne. Je podľa neho totiž veľa firiem, ktorým daňový úrad neuzná faktúry do nákladov. Keby mal každý takýto prípad byť stíhaný ako daňový podvod, podľa Lipšica by boli stíhané mnohé firmy.
Prezident na dnešnej tlačovej besede hovoril aj o vydieraní zo strany predsedu Smeru-SD Roberta Fica, ktorý sa od neho údajne dožadoval vymenovania za predsedu Ústavného súdu SR. Lipšic v tejto súvislosti uviedol, že Kiskovi pred niekoľkými týždňami radil podať trestné oznámenie.
“Ak sa niekto vyhráža problémami, vojnou, nepriamo aj trestným stíhaním, ak nebude niekam vymenovaný, to podľa mňa spĺňa všetky zákonné znaky trestného činu vydierania, dokonca aj v prísnejšej skutkovej podstate,” povedal Lipšic.
Prezident však dnes povedal, že nie je dobré pre situáciu v spoločnosti, keď sa politici súdia. Lipšic s týmto súhlasí pri trestnom čine ohovárania, vydieranie je však podľa neho “veľmi nebezpečný trestný čin”. Pripomenul, že tlačová beseda prezidenta bola verejná, preto orgány činné v trestnom konaní majú zo zákona povinnosť konať, ak sa dozvedia o podozreniach o spáchaní trestného činu. “A teda to očakávam, že sa stane,” uviedol.
Podľa Lipšica je momentálne predčasné zverejňovať prípadné dôkazy údajného vydierania, “aby sa podozrivá osoba nemohla pripraviť”. Dôkazy, ktorými disponuje prezident, sú však podľa neho pomerne jednoznačné a mohli by byť použité aj v prípade spoločnosti KTAG. “Trestné stíhanie by nemalo byť využívané ako nejaká vendeta,” zdôraznil s tým, že v priebehu obhajoby obvineného konateľa bude poukazovať na kontext, za akého bolo vznesené obvinenie.
 
Príspevok Lipšic: Možno Kiska mal vedomosť o faktúrach KTAG, ale vydieranie Fica je veľmi nebezpečný trestný čin zobrazený najskôr Hlavné správy.