Východná Ghúta 27. marca 2018 (HSP/Newinform/Foto:TASR/AP)
 
Portál Newinform venuje svoju pozornosť úspechu ruských vyjednávačov vo východnej Ghúte, ktorí dokázali napriek všetkým americkým snahám presvedčiť miestnych proamerických teroristov že je lepšie pokračovať v boji proti vládnym jednotkám v Idlibe, ako sa nechať zlikvidovať vo východnej Ghúte.

Ilustračné foto

Proamerickí teroristi, ktorí sa vzdali sú v nezávideniahodnej situácii. Sklamali Američanov, ktorí očakávali, že teroristi vo východnej Ghúte budú klásť dlhší odpor, čo Američanom umožní pripraviť provokáciu s použitím chemických zbraní, z ktorej by obvinili vládne sily. Nasledoval by útok 600 Tomahawkami na pozície vládnych vojsk. Teroristi však po niekoľkých dňoch bojov prejavili svoju ochotu opustiť východnú Ghútu a “pokračovať v boji proti vládnym silám v Idlibe”, takže Američania zatiaľ nestihli provokáciu uskutočniť (Američania však určite ešte niečo vymyslia, aby mohli zaútočiť na vládne sýrske jednotky).
Proamerickí teroristi, ktorí sa presunuli vďaka autobusom aj so svojimi rodinami do Idlibu, doplnili rady tam pôsobiacich teroristických zoskupení. Títo teroristi nemajú prílišnú bojovú hodnotu, nevydržali útoky vládnych síl vo východnej Ghúte a keď sa rozhodli raz vzdať sa, vzdajú sa aj druhýkrát. V Idlibe je dnes príliš veľa teroristov, finančná pomoc zo strany Západu je obmedzená, takže jednotlivé bandy sa začali momentálne medzi sebou likvidovať s cieľom vyčistiť preplnený priestor v Idlibe a dokázať, že práve oni sú vhodní pre poskytovanie finančnej pomoci.
Ruskí vyjednávači, ktorí zapríčinili, že celá skupina Feilak ar Rahman opustila východnú Ghútu ušetrili životy sýrskym vládnym vojakom a takisto civilnému obyvateľstvu. Teroristi momentálne v Idlibe potrebujú čas, aby sa hlbšie vtiahli do vzájomných bojov. Každý mŕtvy terorista v Idlibe, ktorý zahynie v rámci bojov medzi jednotlivými bandami, šetrí prostriedky vládnych vojsk a životy vládnych vojakov.
Kotol vo východnej Ghúte je v podstate zlikvidovaný. Najsilnejšia enkláva teroristov v Dume už rokuje o tom, že sa vzdá ťažkých zbraní a takisto sú uvedení teroristi ochotní k odsunu z Dumy, čo vyvoláva veľké znechutenie u Američanov. Operácia odsunu teroristov začala v noci z 24. na 25. 3. 2018, pokračujú vyjednávania s teroristami v Arbile.
Bližšie informácie o tom, čo sa deje v Dume, kde podľa niektorých indícii ešte pred nedávnom pôsobili príslušníci špeciálnych síl americkej armády, uverejnil portál Inforeactor. V meste Duma členovia teroristickej skupiny Dzeish al Islam uviedli, že sú ochotní odovzdať všetky svoje ťažké zbrane a že členovia skupiny sú ochotní opustiť Dumu. Teroristi sa zatiaľ presúvajú do oblasti východného Kalamuna vo vzdialenosti 80 km od Damasku, kde sa nachádza ešte pomerne silná skupina teroristov z Dzeish al Islam. Predpokladá sa, že po krátkej dobe sa začne aj operácia proti východnému Kalamunu, teroristi ktorí už raz opustili bojové línie, využijú ruských vyjednávačov k tomu, aby sa autobusmi presunuli tentoraz z východného Kalamunu do Idlibu.
Valentin Guljajev na portáli Newinform uviedol takisto informácie o tom, čo priviedlo teroristov z opevnených bodov Haaza, Arbin a Zamalka opustiť svoje pozície a súhlasiť s odsunom z východnej Ghúty do Idlibu.
Teroristi vytvorili na nimi ovládaných enklávach pomerne dômyselný systém podzemných komunikácii, v podzemí si vybudovali aj nemocnice, sklady a miesta odpočinku. Problémom však bola skutočnosť, že teroristi nedokázali udržať bojovú líniu v boji proti sýrskym Tigrom a príslušníkom sýrskej 4.mechanizovanej divízie. Tým pádom sa vládni vojaci mohli dostať k uvedeným tunelom, kde by hrozila priama likvidácia teroristov ukrývajúcich sa pred letectvom a vládnymi silami v podzemí. Preto boli ochotní teroristi rokovať s ruskými parlamentármi a opustiť priestor východnej Ghuty.
Osudy teroristov v Idlibe sú viac menej jasné. Teroristi sa oslabia vzájomnými potýčkami a keď vládne jednotky sformujú po nejakej dobe svoje sily, v tvrdom útoku za pomoci ruského letectva, spečatia osud teroristov v Idlibe. Podľa niektorých informácii však k operácii v Idlibe proti teroristom príde až po vyriešení situácie na východnom brehu Eufratu a v provincii Deir ez Zor.
 
Video z prehliadky opustených tunelov

 
Portál In24 venuje svoju pozornosť aj situácii v Idlibe a v priľahlých častiach Hama a Aleppo. V rámci “pretlaku teroristov na malej ploche” už vypukli tvrdé boje medzi skupinami Hayiaat Tahrir as Sham (bývalá Dzebhat an Nusra) a členmi skupiny Dzabhat Tahrir Suria, ktorí prišli do Idlibu v rámci Rusmi dohodnutého autobusového zájazdu z východnej Ghúty. Intenzita boja medzi oboma skupinami teroristov sa zvyšuje, an Nusra utrpela v bojoch ťažké straty, teroristi odpísali BMP-1, starší tank T-55 aj s posádkou a stratili niekoľko desiatok mužov.
Proti teroristom už začali vystupovať aj zúfalí civilisti, ktorí zorganizovali protest pred základňou bývalého vládneho 46 pluku, ten momentálne slúži ako tábor džihádistov. Džihádisti, ktorí sa ešte prednedávnom spoliehali na americkú pomoc a podporu voči Asadovmu režimu,  za totálneho nezáujmu západných mainstreamových médií protest krvavo potlačili a začali streľbu do davu protestujúcich a neozbrojených civilistov.
Sentimentom k an Nusre na rozdiel od západných partnerov však netrpí ruské letectvo. Rusi zaútočili 4x letecky na pozície an Nusry v oblasti Dzisr es Shugur, Nakra a Habita (provincia Idlib). Teroristi z an Nusry utrpeli kvôli ruským leteckým útokom ťažké straty a ich bojová morálka je otrasená.
 
Príspevok Likvidácia kotla vo východnej Ghúte – ruskí dôstojníci zachránili stovky životov sýrskych vládnych vojakov zobrazený najskôr Hlavné správy.