Bratislava 11. júla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Alexandra Moštková)
 
Lekárne majú od júla možnosť blokovať erecepty, teda objednať a dodať liek, ktorý v lekárni nie je dočasne dostupný. Pacienti tak nemusia zháňať liek v iných lekárňach. TASR o tom informoval Boris Chmel, hovorca Národného centra zdravotníckych informácií.

Ilustračné foto

Blokovanie ereceptov je nová funkcionalita systému elektronického zdravotníctva, ktorý ministerstvo uviedlo do praxe v januári. Takýto postup má zabrániť duplicitnému vydávaniu liekov vo viacerých lekárňach.
“Využíva sa vtedy, ak lekáreň predpísaný liek v tom čase nemá k dispozícii, no vie ho objednať. Počas čakania na dodanie si erecept zablokuje, aby nedošlo k výdaju v inej lekárni,” povedal Chmel. Elektronický recept sa automaticky odblokuje pri výdaji lieku. Ak lekáreň nevie liek vydať v požadovanom čase, odblokuje predpis, ktorý môže byť vybavený v inej lekárni. Odblokovať recept môže len tá lekáreň, ktorá ho zablokovala.
V systéme ezdravie, ktorý funguje od januára, lekári predpísali už viac ako 19 miliónov ereceptov a zaregistrovali 5 miliónov záznamov z vyšetrení.
 
Príspevok Lieky objedná a dodá jedna lekáreň, pacient ich nemusí zháňať zobrazený najskôr Hlavné správy.