Banská Bystrica 16. júla 2019 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)

V Mestskom sade v Parku Štefana Moysesa v Žiari nad Hronom si obyvatelia môžu pre vlastnú potrebu natrhať liečivé bylinky zadarmo. Ako uvádza internetová stránka mesta, ešte vlani tu vysadili dobrovoľníci takmer 900 kusov liečivých a okrasných rastlín

Ilustračné foto

„Odstrihnúť, alebo šetrne odtrhnúť lístky z medovky, mäty, šalvie alebo levandule si môže každý,“ povedala referentka z Odboru životného prostredia MsÚ Marcela Gendiarová s tým, aby ľudia netrhali kvety z kvitnúcich trvaliek, ako sú echinacea, margarétky a ruže. Možnosť natrhať si bylinky sa týka iba tých, ktoré sú vysadené v sade, nie na námestí.

Kvitnúce pásy z rôznych druhov byliniek sú vysadené tak, že lemujú štrkové chodníky, ktoré prechádzajú naprieč sadom. Nachádza sa tu mäta prieporná, medovka lekárska, levanduľa, šalvia, santolín, ale aj chryzanténa či rozchodník. Ako v čase výsadby Gendiarová informovala, počas zberu budú bylinky dodávať v prvom rade do školských jedální žiarskych základných škôl. V súčasnosti ich je však dosť a preto si z nich môže natrhať každý, kto má cestu do parku.

„Z byliniek sa dá pripraviť výborný čaj, ktorý v lete, v kombinácii s citrónom, príjemne osvieži. Okrem toho, že bylinky padnú na úžitok, v sade pekne skrášľujú štrkové chodníky. V neposlednom rade, do sadu nám tieto rastlinky lákajú včely, ktoré majú v prírode nenahraditeľné miesto,“ doplnila Gendiarová s tým, že bylinky svojou vôňou pomôžu aj k zvýšeniu opeľovania ovocných stromov v sade, ktorý slúži verejnosti.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj