Nikózia 9. júna 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Laurent Gillieron)

Rokovania lídrov etnicky rozdeleného Cypru by sa mali obnoviť 28. júna. S odvolaním sa na vyhlásenie Organizácie Spojených národov o tom dnes informovala agentúra Reuters.
O pokračovaní rokovaní sa prezident Cyperskej republiky Nikos Anastasiadis a prezident medzinárodne neuznanej Severocyperskej tureckej republiky Mustafa Akinci dohodli ešte na nedeľňajšom pracovnom stretnutí s generálnym tajomníkom OSN Antóniom Guterresom v New Yorku.
Na snímke cyperský prezident Nikos Anastasiadis

Na tomto stretnutí sa zúčastnil tiež osobitný vyslanec OSN pre Cyprus Espen Barth Eide, ktorý ešte koncom mája pozastavil rozhovory Anastasiadisa s Akincim, keďže podľa jeho slov nenašli “spoločnú reč” vo veci zvolania záverečného summitu, zameraného na súhrnnú dohodu o zjednotení ostrova.
Obaja cyperskí lídri sa podľa dnešného vyjadrenia hovorcu OSN Stéphana Dujarrica stretnú koncom júna v Ženeve. Na ich stretnutí sa zároveň zúčastnia aj Grécko, Turecko a Británia, ktoré majú nad rokovaniami záštitu a ako pozorovateľ bude prítomná aj Európska únia.
Cyperskí Turci požadujú, aby na ostrove zostalo 35.000 vojakov z Turecka ako záruka ich bezpečnosti. Grécka strana to však odmieta s tým, že Cyprus ako členská krajina EÚ nepotrebuje cudziu ochranu.
Európska únia prijala Cyprus za svojho člena v roku 2004, a to napriek jeho rozdeleniu. Legislatíva EÚ však platí iba v gréckej časti ostrova.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.