Soul 13. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Korea Summit Press Pool)
 
Južná a Severná Kórea sa v pondelok dohodli na uskutočnení tretieho summitu svojich lídrov v hlavnom meste KĽDR Pchjongjang, s termínom niekedy v septembri. Informovali o tom tlačové agentúry AP a Jonhap.

Na snímke s everokórejský vodca Kim Čong-un (vľavo) a juhokórejský prezident Mun Če-in

Dohoda bola dosiahnutá počas dvojhodinového rokovania na vysokej úrovni, ktoré viedli predstavitelia oboch súperiacich Kóreí v severnej časti “dedinky prímeria” Pchanmundžom, v demilitarizovanej zóne rozdeľujúcej obe krajiny. Predstaviteľom sa však nepodarilo stanoviť presný termín summitu.
“Dohodli sme sa na medzikórejskom summite, ktorý by sa mal konať v priebehu septembra v Pchjongjangu”, uviedli obe Kórei v spoločnom tlačovom vyhlásení vydanom po rokovaní. To sa uskutočnilo v období patovej situácie okolo jadrového odzbrojovania, ktorá nastala medzi Washingtonom a Pchjongjangom. Podľa odborníkov odstraňovanie jadrových zbraní v KĽDR postupuje pomaly, pričom práve toto bolo témou historického júnového summitu severokórejského vodcu Kim Čong-una s americkým prezidentom Donaldom Trumpom.
Obe Kórey vo vyhlásení po pondelkovom rokovaní napísali, že sa venovali aj uplatňovaniu dohôd, už dosiahnutých na predchádzajúcich summitoch.
“Mali sme úprimné konzultácie o záležitostiach súvisiacich s ich aktívnejším uplatňovaním,” dodali predstavitelia vo vyhlásení. Narážali tak aj na dohodu dosiahnutú na historickom aprílovom summite lídrov oboch Kóreí.
Ak sa septembrový summit uskutoční, pôjde o tretí summit juhokórejského prezidenta Mun Če-ina a severokórejského vodcu Kim Čong-una – obaja sa osobne stretli už v apríli a máji.
 
Príspevok Lídri oboch Kóreí sa stretnú na treťom summite – s termínom niekedy v septembri zobrazený najskôr Hlavné správy.