Buenos Aires 1. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Markus Schreiber)
 
Účastníci summitu skupiny G20, ktorý sa v sobotu skončil v argentínskom Buenos Aires, sa nedokázali zhodnúť na spoločnom boji proti klimatickým zmenám. Informovala o tom agentúra DPA

Lídri G20

V záverečnom komuniké dvojdňového summitu 19 členov skupiny, združujúcej najväčšie ekonomiky sveta, vyjadrilo odhodlanie implementovať ustanovenia “neodvolateľnej” parížskej klimatickej dohody pri súčasnom zaistení udržateľného rozvoja a ekonomického rastu.
Odlišný postoj zaujali len Spojené štáty, keďže prezident Donald Trump trval na svojom rozhodnutí o odstúpení od parížskej dohody.
Krajiny G20 sa naopak zhodli na potrebe reformy Svetovej obchodnej organizácie (WTO). Komuniké však neobsahuje prísľub dodržiavania platných pravidiel medzinárodného obchodu a boja proti protekcionizmu, proti čomu údajne vystupovali americkí vyjednávači.
Lídri sa zaviazali k opatreniam na zaistenie zdravého a stabilného svetového finančného systému vrátane riešenia daňových otázok a boja proti praniu špinavých peňazí.
Diplomati G20 sa zhodli na potrebe riešenia príčin utečeneckých kríz po celom svete a na tom, že obetiam nútenej migrácie treba poskytovať humanitárnu pomoc.
Nezáväzné záverečné komuniké je výsledkom celonočného náročného vyjednávania diplomatov, v ktorých sa podľa agentúry AP odzrkadlili hlboké rozpory medzi štátmi G20. Podľa predstaviteľov EÚ dohodu v takmer z každej otázok komplikovali Spojené štáty. Priebeh summitu poznačili aj vyhrotené obchodné spory medzi Washingtonom a Pekingom.
 
Proti summitu G20 protestovali tisíce ľudí
Tisíce ľudí vyšli v piatok do ulíc argentínskej metropoly Buenos Aires, aby tak vyjadrili svoj nesúhlas so summitom skupiny krajín G20, ktorý sa v tomto meste koná. Informovala o tom agentúra AP.
Protestujúci mávali zástavami a niesli transparenty s nápismi ako “Preč s G20” alebo “Preč s Trumpom”. Demonštrácia zorganizovaná viacerými ľavicovými zoskupeniami a odborovými zväzmi sa konala viac ako desať kilometrov od Kirchnerovho kultúrneho strediska, kde sa zišli lídri G20. Okrem domácich Argentínčanov sa jej zúčastnili aj aktivisti z Francúzska, Nemecka, Talianska a niektorých latinskoamerických krajín.
O bezpečnosť lídrov počas dvojdňového summitu, ktorý sa začal v piatok, sa stará približne 22.000 príslušníkov polície a iných bezpečnostných zložiek. Argentínske úrady ešte pred začiatkom summitu vyhlásili, že nebudú tolerovať násilie a nedovolia, aby došlo k narušeniu priebehu summitu.
Argentína je prvou juhoamerickou krajinou, v ktorej sa summit G20 koná.
 
Príspevok Lídri G20 sa nezhodli na spoločnom boji proti klimatickým zmenám zobrazený najskôr Hlavné správy.