Brusel 23. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andrew Medichini)
 
Hlavy štátov a vlád členských krajín Európskej únie vo štvrtok večer, po prvej časti dvojdňového summitu v Bruseli, kritizovali vládu Turecka za pokračujúce “nezákonné aktivity” vo východnej časti Stredozemného mora. Zároveň 28 členských štátov vyjadrilo plnú solidaritu s Cyprom a Gréckom.

Ilustračné foto

V záveroch Európskej rady sa zdôrazňuje “povinnosť Turecka dodržiavať medzinárodné právo a dobré susedské vzťahy a normalizovať svoje vzťahy s členskými štátmi EÚ, vrátane Cyperskej republiky”.
Lídri EÚ pri tejto príležitosti vyjadrili aj “vážne znepokojenie” nad osudom 28 občanov krajín EÚ zadržiavaných v Turecku.
Kritika na najvyššej úrovni zo strany EÚ prišla len niekoľko dní pred minisummitom EÚ-Turecko, ktorý sa z iniciatívy bulharského predsedníctva v Rade EÚ uskutoční 26. marca vo Varne. Turecko bude zastupovať prezident Recep Tayyip Erdogan, Úniu zastúpia predseda Európskej komisie Jean-Cladude Juncker a predseda Európskej rady Donald Tusk. Cieľom tohto minisummitu je zmierniť problematické vzťahy medzi oboma stranami.
Na stretnutí vo Varne majú lídri EÚ ubezpečiť tureckú stranu o pokračovaní poskytovania finančnej pomoci pre sýrskych utečencov na území Turecka v súlade s dohodou z marca 2016.
Summit v Bruseli potvrdil, že EÚ je znepokojená vystupňovaním napätia v oblasti Stredozemného mora v blízkosti Cypru, kde sa nachádzajú bohaté náleziská zemného plynu. Lode tureckého námorníctva pred niekoľkými dňami zabránili talianskym ťažobným lodiam vykonávať vrty v cyperských výsostných vodách. Ďalší incident sa udial v Egejskom mori, kde turecká vojenská hliadkovacia loď narazila do gréckeho plavidla. Turecko tvrdí, že nárok na zásoby plynu má aj medzinárodne neuznaná Severocyperská turecká republika.
 
Príspevok Lídri EÚ na summite kritizovali Turecko za jeho akcie v Stredozemnom mori zobrazený najskôr Hlavné správy.