Brusel 21. marca 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Aris Oikonomou)
 
Lídri krajín Európskej únie sú pripravení poskytnúť Spojenému kráľovstvu odklad riadeného vystúpenia z EÚ len do 22. mája. Uviedla to tlačová agentúra DPA s odvolaním sa na nemenované zdroje z prostredia rokovaní premiérov a prezidentov na summite v Bruseli

Na snímke účastníci summitu

“Vzhľadom na to, že Spojené kráľovstvo nemá v úmysle uskutočniť voľby do Európskeho parlamentu, predĺženie nie je možné po tomto dátume,” uvádza sa podľa DPA v návrhu záverov prvej časti rokovaní hláv vlád a štátov členských krajín EÚ. Úvodná časť dvojdňového summitu bola venovaná otázka spojeným s brexitom. DPA pripomenula, že text s týmto znením je pripravený na schválenie zo strany 27 národných lídrov EÚ.
To by znamenalo nesúhlas so stredajším návrhom britskej premiérky Theresy Mayovej, ktorá požiadala o možnosť odkladu brexitu až do 30. júna.
Ďalší nemenovaný diplomat pre DPA uviedol, že aj toto krátkodobé odloženie chce EÚ podmieniť schválením “rozvodovej” dohody v britskom parlamente na budúci týždeň. Doteraz sa to premiérke Mayovej nepodarilo presadiť ani pri dvoch pokusoch.
Termín 22. máj nie je náhodný, pretože v čase od 23. do 26. mája sa v ostatných 27 členských krajinách Únie budú konať voľby do Európskeho parlamentu.
 
Príspevok Lídri 27 krajín EÚ údajne navrhujú odklad brexitu iba do 22. mája zobrazený najskôr Hlavné správy.