Lídra rumunskej vládnej strany Dragneu vyšetrujú v novom prípade korupcie

Bukurešť 13. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Vadim Ghirda)

Rumunská protikorupčná prokuratúra začala nové vyšetrovanie predsedu vládnej Sociálnodemokratickej strany (PSD) Livia Dragneu pre podozrenie zo zneužitia fondov Eur
Na snímke Liviu Dragnea

ópskej únie. Informovala o tom v pondelok samotná prokuratúra.
Vo vyhlásení uviedla, že Dragnea je podozrivý zo zneužitia úradných právomocí, a to založením zločineckej organizácie a falšovaním dokumentov so zámerom nezákonne získať eurofondy. V tom istom prípade je vyšetrovaných osem ďalších osôb.
Hoci Dragnea vedie stranu, nemôže vykonávať funkciu premiéra, pretože bol v roku 2016 odsúdený za volebný podvod. Najnovšie obvinenia sa týkajú zneužitia fondov EÚ v rokoch 2001-2012, keď riadil radu župy Teleorman na juhu Rumunska.
Dragnea tvrdí, že tieto prípady proti nemu sú politicky motivované. V pondelok sa postavil pred protikorupčnú prokuratúru. Dragneu, ktorý je aj predsedom dolnej komory parlamentu, už súdia v inom prípade zneužitia úradných právomocí.
Sociálni demokrati sa v januári pokúsili dekriminalizovať niektoré trestné činy súvisiace so zneužitím úradných právomoci, čo vyvolalo v Rumunsku najväčšie protesty od pádu komunistického režimu.
Strana v októbri predložila v parlamente návrh zákona na reformu justície, ktorá by sa tak dostala pod kontrolu politikov. Reforma vyvoláva obavy z možného oslabenia boja proti korupcii.
Rumunský prezident Klaus Iohannis, ktorý pochádza z opozičného tábora, označil reformu už skôr za útok proti právnemu štátu.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Komentujte :)