Berlín 28. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:Dr. Alice Weidel Twitter)

Líderka krajne pravicovej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) Alice Weidelová dnes uviedla, že kancelárka Angela Merkelová by za porušovanie zákonov EÚ počas utečeneckej krízy, ako aj za hospodársku pomoc Grécku, mala byť vyšetrovaná a postavená pred súd. Informovala o tom agentúra DPA.
Na snímke Alice Weidelová

Podľa Weidelovej, kandidátky AfD na post kancelárky pred septembrovými voľbami do Spolkového snemu, by Merkelová mala byť súdená za svoje rozhodnutie pozastaviť platnosť predpisov, podľa ktorých sú migranti povinní požiadať o azyl v prvej krajine EÚ, do ktorej vstúpia. Toto rozhodnutie malo za následok prílev státisícov migrantov, ktorí v rokoch 2015-16 prišli do Nemecka, čo spôsobilo “dramatické zhoršenie vnútornej bezpečnosti”, povedala Weidelová. Medzičasom bola platnosť tzv. dublinských pravidiel EÚ obnovená.
“Prvé, čo AfD urobí (keď sa dostane do parlamentu), je to, že bude iniciovať zriadenie vyšetrovacej komisie, ktorá sa bude zaoberať porušením zákona zo strany Angely Merkelovej, a to nielen v súvislosti s utečeneckou krízou, ale aj s programom na záchranu eura, ktorý je v rozpore s dohodami EÚ,” povedala Weidelová a dodala, že Merkelová by sa mala za porušovanie zákona zodpovedať pred nemeckým súdom ako súkromná osoba po skončení svojej politickej kariéry.
Podpora krajne pravicovej Alternatívy pre Nemecko (AfD), s ktorou všetky ostatné strany odmietajú povolebnú spoluprácu, sa pohybuje okolo desiatich percent.
Voľby do Spolkového snemu sa budú konať 24. septembra.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.