Kyjev 22. júla 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Alexander Liskin)
 
Ukrajina sa stala lídrom v pašeráctve dreva v EÚ. Rast nelegálneho vývozu bol zaznamenaný za posledné štyri roky. A zdá sa, že táto situácia úplne vyhovuje európskym i ukrajinským úradníkom. Tí sú však pripravení predávať všetko kvôli zisku.

Ussurijská tajga

Ukrajina získala prvé miesto vo svete v pašovaní dreva do štátov Európskej únie. Uvádza sa to v správe Zapojenie do korupcie, ktorú predstavila britská mimovládna organizácia Earthsight zaoberajúca sa problémami nelegálneho odlesňovania.
Autori správy skúmali nelegálnu ťažbu na Ukrajine od roku 2016 a zistili, že do Európy sa odtiaľto vyváža viac dreva než z Ázie, Afriky a Latinskej Ameriky. Iba za minulý rok bolo predané drevo v hodnote jednej miliardy eur. A zdá sa, že to ešte nie je koniec.
Odlesňovanie prebieha pod zámienkou tzv. Kalamitnej ťažby, sú do toho teda zapojené aj štátne spoločnosti so súhlasom ukrajinskej vlády.
Európska únia sa snaží vidieť všetky tieto porušenia. Európske továrne na výrobu nábytku radi kupujú ukrajinské pašované drevo. Okrem toho v súčasnosti EÚ požaduje zrušenie moratória na vývoz dreva. Na oplátku Ukrajine sľúbila finančnú pomoc vo vyššej 600 miliónov eur.
Ukrajina súhlasí. Možno nie teraz, ale neskôr až nebude čím zapĺňať rozpočet.
Hoci ukrajinské lesy nie sú jediným lákavým kúskom pre západných partnerov. Svetová banka sľúbila Ukrajine pôžičku, ak bude zrušené moratórium na predaj pozemkov. Medzinárodný menový fond tiež nazýva liberalizáciu trhu s poľnohospodárskou pôdou ako jednu z podmienok pre ďalšie tranže pomoci.
Svetová banka a MMF však môžu byť prekvapené. Takmer všetka ukrajinská černozem bola predaná západným investorom. Takmer všetky poľnohospodárske podniky, ktoré teraz pôsobia na Ukrajine, patria cudzincom. Ako a kedy sa to stalo? Dnes si žiadny z Ukrajincov nespomenie, ale všetko sa to premrhalo na Majdan.
 
Príspevok Líder kontraband. Kyjev predáva zvyšky prírodných bohatstva zobrazený najskôr Hlavné správy.