Drážďany 22. mája 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Jens Meyer)

Šéf nemeckého protiislamského a xenofóbneho hnutia Vlasteneckí Európania proti islamizácii Západu (PEGIDA) Lutz Bachmann požiadal o členstvo v krajne pravicovej strane Alternatíva pre Nemecko (AfD). Bachmann zverejnil screenshot svojej žiadosti na sociálnej sieti Facebook vo štvrtok, píše agentúra DPA

Na snímke Lutz Bachmann

„Ak bude nevyhnutné, aby som odstúpil z postu predsedu Pegidy, urobím to a v budúcnosti vystúpim ako hosťujúci rečník – na to mám právo,“ napísal Bachmann.

Bachmann označil AfD, ktorá je v nemeckom parlamente najväčšou opozičnou stranou a v prieskumoch verejnej mienky dosahuje aktuálne desaťpercentnú podporu, za „stranu priamej demokracie“.

„Bachmann má právo – ako každý občan – podať žiadosť o členstvo v AfD,“ povedal v piatok pre DPA hovorca AfD v spolkovej krajine Sasko. Dodal, že Bachmannovu žiadosť posúdi príslušná pobočka AfD a v prípade, že by ohľadom jeho prijatia existovali medzi členmi nezhody, rozhodne o tom krajinské predsedníctvo strany.

Bachmann je v Nemeckou kontroverznou postavou. Bol niekoľkokrát odsúdený za rôzne trestné činy (vlámanie, obchodovanie s drogami, ublíženie na zdraví), pričom dvakrát si trest odpykal vo väzení. V máji 2016 ho drážďanský súd uznal za vinného z poburovania a udelil mu pokutu.

Zatiaľ čo členstvo v hnutí PEGIDA v mestách ako Mníchov či Norimberg vylučuje možnosť byť súčasne členom AfD, v Drážďanoch, kde PEGIDA vznikla, toto pravidlo neplatí.

Vzťah Pegidy a AfD sa považuje za konfliktný. Saská AfD doposiaľ podporu Pegidy odmietala. Politici AfD však pravidelne vystupujú na demonštráciách Pegidy – vo februári sa napríklad na v poradí 200. demonštrácii v Drážďanoch zúčastnil šéf durínskej AfD Björn Höcke, pripomenul denník Die Welt.

PEGIDA vznikla v Drážďanoch na jeseň 2014 ako malá skupina osôb, ktoré chodili demonštrovať každý pondelok. Hnutie rýchlo získavalo ďalších stúpencov a inšpirovalo aj skupiny v iných nemeckých mestách. Protesty v Drážďanoch vyvrcholili v polovici januára 2015, keď dosahovali približne 25-tisícovú účasť, na čo sa PEGIDA začala štiepiť v dôsledku Bachmannových xenofóbnych výrokov, ktoré odradili časť dovtedajších sympatizantov. Hnutie sa následne ešte viac zradikalizovalo, rovnaké počty ľudí sa mu však už osloviť nepodarilo.

Zdroj