Tripolis 30. júla 2019 (HSP/Foto:SITA/AP-Petr David Josek)

Líbyjský premiér Mayez al-Sarraja vydal už druhé varovanie týkajúce sa novej vlny migrácie do Európy. V Líbyi už mesiace trvajúce boje majú za následok, že krajinu postupne opúšťajú africkí migranti smerom do Európy a to za výpomoci mimovládnych organizácií, ktoré im pri ilegálnej migrácii pomáhajú. Do Európskej únie sa takto môže dostať celkovo až 800 000 utečencov

Na snímke líbyjský premiér Mayez al-Sarraja

Podľa líbyjského premiéra to bol americký prezident Obama, ktorý tento chaos spôsobil.

Premiér vyzval Západ, aby prevzal zodpovednosť za chaos, ktorý vypukol v roku 2011 v rámci zásahu NATO pod vedením USA. Zvrhnutie líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího priviedlo teraz Líbyu na prah občianskej vojny .

Od zvrhnutia Kaddáfího došlo v Líbyi k nezvrátiteľnej zmene. Dve vlády súťažia o nadvládu v krajine. Jedna vláda inštalovaná pomocou OSN 2016 pod vedením Sarraja v Tripolise. Druhá, neuznaná, sídli v Tobruku.

Tobrukova vláda vyhlásila v roku 2018 medzinárodné uznanie Sarraja za nezákonné. Vladu v Tobruku silne podporuje Khalif Haftar, náčelník líbyjskej národnej armády (LNA). Opakované rozhovory medzi Sarrajom a Haftarom o vyriešení konfliktu boli prerušené. Odvtedy zúri boj medzi východom a západom krajiny. Situáciu komplikujú islamistickí bojovníci, rôzne kmene a medzinárodné záujmy v pozadí.

Bohaté líbyjské zásoby ropy, najväčšie v Afrike, budú pravdepodobne jedným z dôvodov, prečo v krajine zúri vojna. Príjem z ropného priemyslu je pre Líbyu nevyhnutný, ale aj medzinárodné korporácie dosahujú obrovské zisky. Najväčšie ropné pole v Líbyi sa nachádza v povodí Sirte-v blízkosti Tripolisu, kde v súčasnosti prebieha boj. Druhé najväčšie ropné pole v Sharare je pod kontrolou spoločnosti Haftar a jeho LNA.

Veľká časť vývozu ropy z Líbye smeruje do Európy: do Nemecka, Španielska a Francúzska. Líbyjská národná ropná spoločnosť (NOC) vlastní aj výrobné konzorcium. Hlavnými aktérmi sú British Petroleum, a od roku 2018 taliansky ENI. Potrubia v Líbyi sú často cieľom teroristických útokov a vandalizmu.

Celý tento vojnou spôsobený chaos Líbyu destabilizoval natoľko, že nie je schopná zabrániť tomu, aby utečenci z celej Afriky neopúšťali krajinu smerom EÚ. Podľa premiéra Mayez al-Sarraja bude druhá migračná vlna katastrofická, pretože do Európy prinesie veľké množstvo teroristov a zločincov.

Andrea Lopatková

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj