Tripolis 7. októbra (TASR/HSP/Foto:TASR/Egyptian Interior Ministry via AP)

Líbyjské úrady dnes oznámili, že exhumovali telá 20 egyptských koptských kresťanov, zabitých v štýle militantov z extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) pred vyše dvoma rokmi
Ilustračné foto

Líbyjský útvar boja proti zločinnosti uviedol, že hrob obsahujúci pozostatky kresťanov zabitých v roku 2015 našli vďaka priznaniu jedného zadržaného extrémistu z IS, ktorý je podozrivý z účasti na tejto masakre.
Hrob v niekdajšej bašte Islamského štátu, v meste Syrta, obsahoval telá 20 egyptských koptov a jedno telo neznámeho Afričana, dodal útvar v dnešnom vyhlásení.
Pozostatky previezli do západolíbyjského mesta Misuráta na súdne obhliadky.
Líbyjská generálna prokuratúra v piatok informovala, že všetkých 21 tiel patrilo Egypťanom zabitým pri masakre v roku 2015. K tejto nezrovnalosti nebolo vydané žiadne oficiálne vysvetlenie.
IS zverejnil vo februári 2015 video, ktoré údajne zachytávalo brutálne zavraždenie 21 zamestnancov, pochádzajúcich z kresťanskej menšiny v Egypte. Vrahovia im v Líbyi odrezali hlavy.
Tento zločin donútil Egypt, aby podnikol nálety na pozície militantov v Líbyi.
Vlani v decembri líbyjská vláda, podporovaná OSN a sídliaca v metropole Tripolis, oznámila, že Syrtu, domovské mesto zabitého diktátora Muammara Kaddáfího, úplne ovládla. Podarilo sa jej to vďaka vojenskej operácii proti Islamskému štátu, ktorá trvala takmer osem mesiacov a prispeli k nej aj USA.
Líbya po zvrhnutí Kaddáfího počas ozbrojeného povstania v roku 2011 skĺzla do chaosu. Islamský štát využil bezvládie a prenikol aj do tejto krajiny bohatej na ropu.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.