Paríž 21. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Francois Mori)

Nový libérijský prezident George Weah sa v stredu počas svojej prvej zahraničnej cesty stretol v Elyzejskom paláci so svojím francúzskym náprotivkom Emmanuelom Macronom. Lídri spoločne ohlásili vytvorenie nadácie na podporu športových projektov v Afrike.
Na snímke nový libérijský prezident George Weah
(vľavo) si podáva ruku so svojím francúzskym partnerom Emmanuelom Macronom pred ich stretnutím v Elyzejskom paláci

Macron a Weah chcú podľa vlastných slov obnoviť bilaterálne vzťahy medzi oboma krajinami, informuje agentúra AP. Francúzsky prezident prisľúbil Libérii poskytnutie rozvojovej pomoci. Spresnil, že táto nová finančná platforma pre šport bude v značnej miere zahŕňať Africkú rozvojovú banku (ADB).
Libéria, ktorá je jedným z najchudobnejších štátov čierneho svetadielu, sa prevažne spolieha na svoje úzke vzťahy s USA. Krajina sa stále spamätáva z následkov občianskej vojny, ktorá sa oficiálne skončila v roku 2005. Ťažko ju postihla aj epidémia eboly, ktorá v rokoch 2014-15 zasiahla oblasť západnej Afriky.
Weah, bývalý profesionálny futbalista, zaznamenal drvivé víťazstvo v druhom kole prezidentských volieb, ktoré sa konali vlani v decembri. Porazil v nich viceprezidenta Josepha Boakaia. Ako futbalová hviezda zažiaril v 90. rokoch vo viacerých európskych kluboch vrátane dvoch francúzskych.
Weah v utorok, počas prvého dňa svojho pobytu vo Francúzsku, vyhlásil, že bude bojovať proti korupcii napriek tomu, že zdedil “krajinu na mizine” a sužovanú politickou kriminalitou. Jeho ďalšou prioritou je zabezpečiť vzdelanie pre mladých ľudí, ktorí tvoria 60 percent zo 4,7 milióna obyvateľstva Libérie.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.