Bratislava 17. februára 2020 (HSP/Foto:SITA-Marko Erd)

Podľa niekdajšieho šéfa rezortu obrany Ľubomíra Galka, ktorý nedávno odišiel z SaS do Demokratickej strany (DS), prieskum verejnej mienky potvrdzujúci konzervatívne zmýšľanie väčšiny obyvateľov Slovenska, ktorý v nedeľu publikovala televízia Markíza, celkom neodráža realitu. Podľa Galka je dôležité to, akým štýlom je v prieskume položená anketová otázka

Na snímke Ľubomír Galko

Podľa Ľubomíra Galka v spoločnosti prebieha diskusia či prieskumy odrážajú aspoň na chvíľu skutočné preferencie občanov. Nezaradený poslanec parlamentu uvádza, že v poslednom prieskume agentúry Focus pre reláciu Na telo bola otázka o konzervatívnych či liberálnych hodnotách Slovákov v spojitosti s Istanbulským dohovorom „nie práve jednoduchá“. Galko tak naznačuje, že prieskum nemusí úplne odrážať realitu.

Focus v spomínanom prieskume zistil, že 58 percent občanov Slovenska podporuje skôr konzervatívne hodnoty a 36 percent liberálne (viac v článku).

„Niektorí konzervatívni politici varujú pred hrozbami liberalizmu, ako sú napríklad zavedenie registrovaných partnerstiev pre páry rovnakého pohlavia alebo podpora Istanbulského dohovoru, ktoré podľa nich narúšajú tradičné spoločenské hodnoty. Liberálni politici, naopak, hovoria, že musíme byť tolerantní k iným a rešpektovať ich práva a že liberálne hodnoty nie sú žiadnym ohrozením pre morálku spoločnosti. Aký máte na to názor vy?“ Cituje Galko podľa neho „nie práve jednoduchú“ otázku.

Galko vysvetli, že sám sa pokladá za konzervatívneho liberála. Na základe odpovedí na vyššie položenú otázku bol podľa neho v prieskume Markízy vyvodený „veľmi sporný“ záver.

„Aj preto, lebo len nepatrné množstvo ľudí si Istanbulský dohovor naozaj prečítalo. Sploštiť liberalizmus na registrované partnerstvá a ešte ho dať do otázky pri konzervativizme ako hrozbu pokladám za minimálne čudné. Ako by bolo čudné sa napríklad pýtať, že či ste za liberalizmus, nakoľko konzervativizmus niektorí ľudia pokladajú za hrozbu, lebo konzervatívci chcú absolútny zákaz interupcií a podobne.“

Galko zároveň dodal, že by bez problémov vedel nadefinovať otázku, že by bol pomer percent 80:20, alebo 40:60, čím potvrdil to, čo už racionálne zmýšľajúca časť občanov SR už dávno vie o prieskumoch.

Jaroslav Zajac

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj