Praha 18. novembra 2018 (HSP/Foto: Facebook Václav Klaus)
 
Poslanec českého parlamentu Václav Klaus ml. sa prostredníctvom sociálnej siete facebook vyjadril k besneniu „liberálnych demokratov“ v uliciach Prahy, ktorí najnovšie selektujú vhodné a nevhodné pietne kytice položené k pamätníku udalostí zo 17. novembra 1989 na pražskej Národní třídě

Na snímke Václav Klaus mladší

„Ta moje svíčka je ta malá bíla uprostřed, až to budete v noci rozkopávat, vy praví, liberální demokraté, co tu běháte dnes po Praze s evropskýma vlajkama“, usmernil Václav Klaus ml. samozvaných vykladačov „slušnosti“, na čo sa majú zamerať pri ničení spomienkových vencov a sviečok.
Reagoval tak na najnovšiu zábavku vyznávačov liberálnych hodnôt a „slušnosti“, ktorí vyťahujú vence a kytice z priestoru pred pamätníkom a pred televíznymi kamerami ich demonštratívne hádžu do odpadkových košov. V odpadkoch tak skončili nielen spomienkové vence prezidenta republiky Miloša Zemana a premiéra Andreja Babiša, ale aj jeho koaličného partnera a predsedu ČSSD (sociálna demokracia) Jana Hamáčka. Do koša demonštratívne zahodili aj kyticu podpredsedu Poslaneckej snemovne Tomia Okamuru.
Nad týmto počínaním sa pozastavila aj Klausova poslanecká kolegyňa Jana Černochova (ODS), ktorá to označila za primitivizmus a diskreditáciu zaužívaného klišé „nejsme jako oni“, ktorým sa tak radi vystatujú „liberálni demokrati“. Hádzanie živých kytíc s českou trikolórou do odpadkových košov nepovažuje Jana Černochová za prejav kultúry, ale za zosmiešnenie ideálov „zamatovej revolúcie“. Aktéri týchto činov sú v jej očiach ešte viac na smiech ako tí, ktorí sa na Národnú triedu zbabelo vkradli s tmou, aby tam položili kytice. Takýto spôsob oslavy 17. novembra zanechal podľa nej horkú pachuť, ktorú umocnili tiež atrapy šibeníc počas štvrtkových demonštrácií, ako aj piatkové transparenty s odkazmi prezidentovi Zemanovi, aby „odstúpil alebo zomrel“. Iné transparenty v rukách „slušných“ ľudí pre zmenu označovali prezidenta Miloša Zemana za „žabu, ktorá sedí na prameni demokracie a slúži Rusku“.
Poslankyňa Jana Černochova by uvítala, ak by samozvané „uličné výbory“ upustili od pokusov diktovať kto smie a kto nesmie položiť kvetinu k pamätníku. S jej názorom sa stotožnil tiež známy brniansky právnik Tomáš Tyl, ktorý sa prostredníctvom sociálnej siete netajil tým, že mu je zle z podobných „bezmozgovcov“. Upozornil tiež na to, že tí istí ľudia, ktorí vyhodili premiérov veniec do odpadkového koša, vítali potleskom na Národnej triede bývalého člena KSČ (do roku 1989) a neskoršieho predsedu Senátu Milana Štěcha (ČSSD), ktorý ako sociálny demokrat po roku 1989 opakovane ostro útočil na živnostníkov a navrhoval uvaliť na nich také dane, aby im nezostalo iné, než svoju živnosť opustiť a nechať sa zamestnať.
Gabriel Gačko
 
Príspevok „Liberálni demokrati“ v Prahe odhalili svoju pravú tvár schovanú za rúškom „slušnosti“ zobrazený najskôr Hlavné správy.