Libanonský premiér odcestoval z Paríža do Káhiry, v stredu ho čakajú v Bejrúte

Paríž 21. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/Future TV via AP)

Libanonský premiér Saad Harírí v utorok odcestoval z Francúzska do Egypta, potvrdil podľa agentúry AP francúzsky vládny zdroj.
Dodal, že Harírí opustil svoju rezidenciu na predmestí Paríža v sprievode svojej ochranky a s policajnou eskortou sa presunul na letisko Le Bourget, odkiaľ odcestoval do Káhiry.
Na snímke libanonský premiér Saad Harírí

Podľa webovej stránky denníka Le Monde sa Harírí v Káhire stretne s egyptským prezidentom Abdalom Fattáhom Sísím, s ktorým má hovoriť o situácii v regióne a obzvlášť o vývoji v Libanone.
Harírí je v centre pozornosti odvtedy, ako 4. novembra v televíznom prejave zo Saudskej Arábie prekvapujúco oznámil svoju demisiu, čo v Libanone vyvolalo obavy z vypuknutia krízy.
Harírí minulú sobotu aj s rodinou pricestoval do Francúzska, kam ho pozval francúzsky prezident Emmanuel Macron. Ten sa podľa AP snažil upokojiť napätú situáciu a zabrániť možnému vnútornému konfliktu v Libanone, a to medzi táborom podporovaným Saudskou Arábiou a ich proiránskymi rivalmi.
Po stretnutí s Macronom Harírí uviedol, že v Libanone by chcel byť v stredu, keď sa budú konať oslavy Dňa nezávislosti, na ktorom by chcel “zverejniť svoj politický postoj”.
Harírího ďalší osud je podľa AP nejasný: libanonský prezident Michel Aún odmietol prijať jeho demisiu, pričom Saudskú Arábiu obvinil, že libanonského premiéra zadržiava proti jeho vôli, ako rukojemníka. Dohady o zadržiavaní poprel samotný Harírí i Saudská Arábia.
Oslavám Dňa nezávislosti v Libanone zvyčajne predsedajú prezident, predseda vlády a predseda parlamentu. Podľa AP by Harírího prítomnosť na slávnostných obradoch mohla pomôcť upokojiť neistotu, ktorá v krajine vládne.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Komentujte :)