Libanonskí biskupi: Kriminálni utečenci “nevďační”

Bkerké 12. októbra 2017 (HSP/kath.net/Fides/Foto:TASR-Ladislav Vallach)

Rastúci počet utečencov, ktorí páchajú v Libanone kriminálne činy, vedie k stále väčšiemu odporu domácich. Zločiny, ktoré utečenci v hosťovskej krajine páchajú, označili maronitskí biskupi na okraj svojho zasadnutia pod vedením patriarchu 4. októbra v Bkerké ako „výraz nevďačnosti“. Uvideli, že to roznecuje odpor voči nevinným utečencom zo Sýrie, ktorí museli ujsť pred násilím a našli útočisko v krajine, „ktorá ochraňuje ich život a dôstojnosť“.
Ilustračné foto

Vzhľadom na rastúce sociálne napätia biskupi spoločne znova vyzvali politické inštitúcie „aby podnikli všetko úsilie na urýchlenie návratu Sýrčanov do vlasti“. Biskupi pripomínajú, že v Sýrii sú dnes už „mnohé bezpečné oblasti, kde vyhnanci dostanú ubytovanie, kým sa v ich krajine nastolí trvalý pokoj“.
Už 30. septembra patriarcha Rai sa sťažoval, že masívna prítomnosť sýrskych utečencov v Libanone je už neúnosná, preto by sa malo pracovať na ich návrate domov. Takmer súčasne sa podobne vyjadril aj vodca šiitského Hisbolahu, Hassan Nasrallah: „Je čas na návrat do Sýrie,“ povedal 30. septembra. Je v záujme sýrskych utečencov, „aby sa vrátili domov a pôsobili na opätovnom budovaní krajiny“.

Hlavné Správy

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.