Bejrút 28. decembra (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Lebanese Parliament media office, via AP)

Libanonský parlament vyjadril dnes dôveru novej vláde národnej jednoty pod vedením premiéra Saada Harírího

Ilustračné fotoIlustračné foto

Nový kabinet podporilo 87 poslancov, štyria boli proti a jeden sa zdržal hlasovania, ktorého sa však zúčastnilo len 92 zo 128 členov zákonodarného zboru.

Vytvorenie 30-člennej vlády národnej jednoty bolo oznámené 18. decembra. Zastúpenie v nej má väčšina libanonských politických strán a zoskupení vrátane militantného šiitského hnutia Hizballáh, ktoré dostalo dve ministerské kreslá.

Hlavnou prioritou novej exekutívy má byť ochrana krajiny pred dôsledkami občianskej vojny v susednej Sýrii. Podľa premiéra Harírího treba predovšetkým zachovať stabilitu v Libanone a hľadať medzinárodnú pomoc v otázke státisícov utečencov zo Sýrie.

Saad Harírí začal zostavovať nový kabinet v novembri po tom, ako dostal poverenie od novozvoleného prezidenta Michela Aúna, ktorý nastúpil do úradu 31. októbra. Funkcia hlavy štátu bola predtým neobsadená 29 mesiacov, keďže sa znepriatelené politické frakcie nedokázali dohodnúť na osobe nového prezidenta.

V Libanone žije približne 1,2 milióna sýrskych utečencov, čo je štvrtina obyvateľstva krajiny. Libanončania sú v otázke sýrskej vojny ostro rozdelení. Harírí je tvrdým kritikom vlády sýrskeho prezidenta Bašára Asada, zatiaľ čo Hizballáh vyslal tisíce svojich bojovníkov na jeho podporu.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.