Londýn 3. februára 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Kirsty Wigglesworth)
 
Britský minister obchodu Liam Fox v nedeľu povedal, že odmietnutie znovuotvorenia dohody o brexite zo strany Európskej únie by bolo nezodpovedné. Informovala o tom agentúra Reuters odvolávajúc sa na spravodajskú stanicu Sky News

Na snímke Liam Fox

Dolná komora britského parlamentu v utorok tesnou väčšinou schválila plán premiérky Theresy Mayovej na opätovné prerokovanie tzv. írskej poistky zahrnutej do dohody – vďaka ktorej by hranica medzi Írskou republikou a Severným Írskom zostala otvorená. EÚ to však odmieta. Len krátko po hlasovaní britských poslancov predseda Európskej rady Donald Tusk oznámil, že Únia neobnoví s Britániou rokovania s cieľom prepracovať dohodu o vystúpení, pretože existujúci návrh dohody je najlepšou a jedinou cestou k riadenému brexitu.
“Naozaj tvrdia, že radšej dohodu nebudú znovu otvárať a skončia pri brexite bez dohody?” povedal Fox v rozhovore pre Sky News. “Dosiahnutie dohody je v záujme nás všetkých a to, že sa EÚ o tom ani nechystá diskutovať, sa zdá dosť nezodpovedné,” povedal.
Británia má opustiť EÚ 29. marca a opozičná Labouristická strana podľa Reuters oznámila, že vláda bude musieť požiadať o predĺženie prechodného obdobia podľa článku 50 Zmluvy o EÚ.
Fox, ktorý bol v minulosti proti posúvaniu dátumu odchodu, povedal, že predĺženie obdobia na rokovania bez samotnej dohody nič nevyrieši.
Situácia by však podľa neho bola úplne iná v prípade, ak by Británia už “mala dohodu” a potrebovala by len viac času na zabezpečenie legislatívy potrebnej na plynulý odchod.
Britský minister zahraničných vecí Jeremy Hunt vo štvrtok takisto pripustil, že vystúpenie z Európskej únie sa možno odloží, ak sa budú rokovania o dohode o odchode predlžovať až do konca marca.
Británia by podľa Foxa bola schopná opustiť Úniu aj bez dohody, nebolo by to však v záujme krajiny.
 
Príspevok Liam Fox: Neochota znovuotvoriť dohodu o brexite je zo strany EÚ nezodpovedná zobrazený najskôr Hlavné správy.