Kuala Lumpur 24. februára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Margie Mason)

Dekontaminácia letiska práve prebieha

Malajzijské úrady dekontaminujú medzinárodné letisko v metropole Kuala Lumpur, kde bol pred 11 dňami pravdepodobne bojovou látkou VX zavraždený Kim Čong-nam, nevlastný brat severokórejského diktátora Kim Čong-una. Informovala o tom dnes malajzijská polícia.

Snímka z 16. februára 2017: Malajzijskí policajti hliadkujú na medzinárodnom letisku v Kuala Lumpure, kde pravdepodobne zavraždili nevlastného brata severokórejského vodcu Kim Čong-nama

Polícia spočiatku miesto, kde došlo 13. februára k útoku na Kim Čong-nama, nedekontaminovala, avšak dnes generálny inšpektor malajzijskej polície Khalid Abu Bakar v textovej správe zaslanej nemenovanému novinárovi uviedol, že dekontaminácia letiska práve prebieha.

“Už sa na tom pracuje,” uviedol Bakar. Bližšie informácie o prípade bezprostredne neposkytol.

V dnešnom vyhlásení generálneho inšpektora malajzijskej polície sa uvádza, že na základe predbežnej analýzy sterov z očí a tváre Kim Čong-nama bola chemikália použitá pri útoku na letisku v malajzijskej metropole Kuala Lumpur identifikovaná ako “nervovoparalytická látka VX”.

Kim Čong-nam v deň atentátu v termináli letiska v Kuala Lumpure čakal na let do Macaa. Kim sa po čine začal sťažovať na prudké bolesti hlavy a zomrel počas prevozu do nemocnice. Zdravotníkom údajne ešte stihol povedať, že naňho na letisku zaútočili sprejom s chemickou látkou.

V súvislosti s úmrtím Kim Čong-nama už malajzijská polícia zatkla štyri osoby vrátane dvoch žien – Indonézanky a Vietnamky, ktoré naňho mali zaútočiť jedovatou látkou.

Bakar dnes na tlačovej konferencii uviedol, že jednu zo zadržaných žien postihla po útoku nevoľnosť a vracala. Či išlo o občianku Indonézie alebo Vietnamu však nepovedal.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.