Bratislava 10. augusta 2018 (HSP/Sputnik/Foto: Wikipedia)
 

Ministerstvo obrany Slovenska oznámilo dokončenie generálnej opravy a údržby prvého vrtuľníka Mi-17V-5, ktorý prevádzkuje afgánska armáda. Opravu uskutočnila Letecká opraváreň Trenčín LOTN.

Ilustračné foto

Po oprave vrtuľník absolvoval prvú etapu letových skúšok na Slovensku. Druhá etapa sa bude konať v Afganistane. Spoločnosť LOTN bude naďalej pracovať na základe zmluvy.
Ako uviedol predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti LOTN Martin Dušanič, ide o prvú generálnu opravu Mi-17V-5, ktorá bola uskutočnená s pomocou EÚ a NATO. Spoločnosť očakáva ďalšie objednávky na medzinárodnom trhu.
V decembri 2015 agentúra NATO pre podporu a nákup (NSPA) vypísala tender na opravu afgánskych helikoptér Mi-17V-5. Účastníci predložili svoje návrhy do 27. januára 2016. Okrem LOTN sa súťaže zúčastnila aj česká LOM, litovské Helisota a AVIABALTIKA AVIATION, bulharská spoločnosť AVIONAMS JSC a americká AAL-USA.
Dňa 26. októbra 2016 NSPA na základe výsledkov výberového konanie uzavrela zmluvu s LOTN o údržbe a oprave modelov Mi-17V-5. Požiadavky tendra nezahŕňali prácu na vrtuľníkoch poškodených v boji.
Podľa slovenských médií by LOTN mal v závislosti na potrebe opraviť 10 až 36 vrtuľníkov Mi-17V-5. Pritom hodnota zmluvy je 110 miliónov eur. Podľa novinárov táto zmluva zachránila spoločnosť, ktorá nebola v najlepšej finančnej situácii.
Viacúčelový vrtuľník Mi-17V-5 je určený k riešeniu širokej škály úloh — bojových i transportných. Za účelom zvýšenia objemu nákladnej kabíny došlo k jej hlbokej modernizácii, počet sedadiel sa zvýšil o jednu tretinu a umožnil prepravu až 35 osôb alebo prepravu až 12 ranených doprevádzaných zdravotníckym personálom.
 

Príspevok Letecké opravovne Trenčín úspešne dokončili opravu prvého afganského vrtuľníka zobrazený najskôr Hlavné správy.