Washington 2. decembra 2016 (HSP/Foto:screenshot z YouTube)

Vývoj nadzvukových raketových technológií zo strany Číny a Ruska by mohol ohroziť americkú globálnu nadvládu, tvrdí štúdia “Výboru pre budúcnosť letectva v potrebe ochrany voči vysokorýchlostným zbraňovým systémom”

Model nadzvukového osobného lietadla typu XModel nadzvukového osobného lietadla typu X

Hypersonické rakety sú definované ako vysokorýchlostné manévrovacie zbrane (HSMWs) dosahujúce aspoň päťnásobok rýchlosti zvuku (Mach 5) a sú schopné manévrovať, aby sa vyhli protiraketovej obrane vyvinutej pre boj proti balistickým strelám.

Práve tým, že sa môžu vyhnúť protiraketovej obrane, môžu predstavovať nebezpečenstvo pre sily USA na domácej pôde aj v zámorí. “Spojené štáty môžu čeliť hrozbe z novej triedy zbraní, ktoré budú účinne kombinovať rýchlosť, obratnosť a nadmorskú výšku v situáciách, ktoré by mohli ohroziť princípy národnej globálnej ostražitosti, dosahu a sily,” píše v úvode štúdie Mark J. Lewis, jeho predseda a bývalý vedúci vedec pri US Air Force.

Pri hľadaní spôsobov, ako sa brániť proti HSMWs, dospel Výbor k záveru, že je to ťažká úloha a najlepšou obranou by bol americký vývoj ich útočných HSMWs. V USA už skôr vyvíjal Boeing raketu X-51 Waverider, ktorá úspešne lietala tri minúty nadzvukovou rýchlosťou v máji 2013. No úsilie o rozvoj technológie zaostáva kvôli nedostatku finančných prostriedkov. Lewis vyčítal Pentagonu “relatívne pomalú rýchlosť nesúvislého vývoja hypersonickej techniky”.

Pritom Čína a Rusko už testovali lety svojich HSMWs. Podľa vojenského experta z agentúry TASS Viktora Litovkina, niekoľko ruských hlavíc už má schopnosť nadzvukového manévrovania v záverečnej fáze ich letu, kde patria rakety dlhého doletu RS-24 Yars a či RS-26 Rubezh a taktické rakety Iskander-M.

Rusko však nemá v súčasnej dobe raketu, ktorá by mohla letieť nadzvukovou rýchlosťou po celý čas svojho letu, čo je ešte ďaleká budúcnosť. Jednou z hlavných prekážok rozvoja je mrak plazmy, ktorá sa vytvára okolo rakety pri rýchlosti Mach 5, ktorá odpojí rádiový kontakt.