Kazachstan 5. Decembra 2016 (HSP/Sputnik/Foto: screenshot You Tube)

Kazašský kozmonaut, letec Tochtar Aubakirov sa zveril Sputniku Kazachstan s tým, prečo sa pretrhlo lano pri pristávaní stíhačky Su-33 na palubu lietadlového krížnika Admirál Kuznecov.

Na snímke z videa lietadlo na palube lode Admirál KuznecovNa snímke z videa lietadlo na palube lode Admirál Kuznecov

Podľa slov letca je incident so Su-33 “práve tým prípadom, kedy sa lano pretrhne v tej najnevhodnejšej chvíli,” kedy sa už stíhačka prakticky zastavila, stále ale pôsobí zotrvačnosť.

Hmotnosť lietadla a sila zotrvačnosti sú skutočne veľké a to môže spôsobiť, že sa lano pretrhne. Stíhačka sa ale “nenachádza v stave, kedy by mohla palubu opustiť”.

Pristáť so stíhačkou na palube vyžaduje “skutočne veľké majstrovstvo”. Letec pristávajúci na kymácejúcu sa palubu, musí konať veľmi presne – jeho “pohyby musia byť vskutku precízne,” aby nevybočil z vopred zadaných parametrov, zdôraznil Aubakirov.

Aubakirov uskutočnil v roku 1989 prvé pristátie a prvý štart skúšobnej lodnej stíhačky MiG-29K z paluby ťažkého lietadlového krížnika Admirál Kuznecov (v tej dobe Tbilisi), pripomína Sputnik Kazachstan.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.