Kyjev 7. júna 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andrew Kravchenko)
 
Požiar, ktorý v utorok vypukol v tzv. Červenom lese ležiacom v ukrajinskej černobyľskej zóne, sa vo štvrtok popoludní podarilo zlikvidovať.
Otvorený oheň z oblasti už nehlásili v stredu, lesný porast však ešte tlel na území o rozlohe okolo dvoch hektárov.

Ilustračné foto

Prvé informácie hovorili o požiari na území desiatich hektárov, ďalšie o zasiahnutí dokonca 12 hektárov územia. Červený les leží v tej časti ukrajinskej černobyľskej zóny, v ktorej je úroveň rádioaktivity najvyššia.
Na likvidácii požiaru sa podieľalo 138 hasičov, ktorí mali dispozícii takmer tri desiatky kusov techniky. Zo vzduchu ich podporovali posádky hasiacich lietadiel a vrtuľníka, ktoré podľa aktualizovaných informácií zhodili na zasiahnuté územie 318 ton vody.
Informácie priniesla tlačová agentúra UNIAN.
Les v okolí obce Kopači pomenovali podľa toho, že v dôsledku vysokej miery rádioaktívneho zamorenia sa tu dovtedy zelená flóra zmenila na červenkasto-hnedú. Dodnes ide o najzasiahnutejšiu časť pásma okolo niekdajšej JE Černobyľ, do ktorého je vstup nepovolaným prísne zakázaný.
Požiar viedol k zintenzívneniu kontrol miery radiácie v Kyjeve, ako aj meste Černobyľ a okolí niekdajšej JE zničenej explóziou v roku 1986. Zo žiadnej z týchto lokalít ani naďalej nehlásia hodnoty, ktoré by presahovali povolené maximum.
Prípadom sa už skôr začali zaoberať aj orgány činné v trestnom konaní. Oficiálne zdroje však zatiaľ podozrenie z podpaľačstva, ktorému by nasvedčoval aj údajný nález niekoľkých faklí v oblasti vzniku požiaru, nepotvrdili.
 
Príspevok Lesný požiar v zóne okolo Černobyľu sa podarilo zlikvidovať zobrazený najskôr Hlavné správy.