Atény 20. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Petros Giannakouris)

Obyvatelia gréckeho ostrova Lesbos sa v pondelok na výzvu tamojších úradov zúčastnili na protivládnych protestoch s cieľom naliehať na zmenu politiky Európskej únie v otázke zadržiavania utečencov a migrantov na gréckych ostrovoch.
Ilustračné foto

Na ostrove Lesbos zostali zavreté obchody, úrady, materské školy i lekárne. Desiatky ľudí sa potom zišli na hlavnom námestí ostrova a vyzvali vládu, aby žiadateľov o azyl previezla do pevninskej časti Grécka.
Na Lesbose a štyroch ďalších ostrovoch v blízkosti Turecka uviazli tisíce žiadateľov o azyl po tom, ako EÚ uzavrela v marci 2016 dohodu s Ankarou. Tou sa uzavrela migračná trasa cez more z tureckého pobrežia do Grécka a odtiaľ ďalej do prosperujúcej časti Európy.
Grécke úrady časť žiadateľov o azyl presunuli na pevninu. Grécka vláda a EÚ však podľa agentúry AP ignorovali žiadosti starostov Lesbosu i neďalekých ostrovov Chios, Samos, Leros a Kos, aby umožnili odcestovať na grécku pevninu aj väčšiemu počtu migrantov. V dôsledku toho sú ostrovné záchytné zariadenia preplnené.
Starosta mesta Lesbos Spyros Galinos vo svojom vyhlásení v pondelok uviedol, že Lesbos nie je väzením pod holým nebom a “my nedovolíme, aby ho niekto takto vnímal”. Upozornil, že “Lesbos je v stave núdze”.
Na Lesbose je v súčasnosti uviaznutých viac než 8000 migrantov a utečencov, aj keď kapacita tamojších zariadení postačuje na prijatie 1500 osôb, dodáva AP. Ľudskoprávne organizácie podľa agentúry Reuters označujú podmienky v utečeneckých táboroch v Grécku za nevyhovujúce. Kvôli podmienkach v táboroch či pomalosti azylových procedúr medzi utečencami na Lesbose niekoľkokrát vypukli násilnosti.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.