Berlín 15. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Dmitri Lovetsky)

Socha ruského boľševického revolucionára Vladimira Iljiča Lenina sa vrátila zo zapožičania v Zürichu do Nemeckého historického múzea v Berlíne, uviedla dnes agentúra DPA.
Na snímke socha zakladateľa a vodcu komunistického hnutia Vladimira Iljiča Lenina

Tento pomník, ktorý bol vôbec prvou sochou Lenina na území Nemecka, stál niekoľko desaťročí v meste Eisleben v spolkovej krajine Sasko-Anhaltsko. Socha bola zapožičaná Švajčiarskemu národnému múzeu na výstavu pri príležitosti storočnice ruskej komunistickej revolúcie v roku 1917, uviedlo múzeum v Berlíne.
Bronzová socha Lenina vysoká 3,2 metra a vážiaca 2,9 tony bola súčasťou výstavy spoločne pripravenej oboma uvedenými inštitúciami s názvom “1917. Revolúcia. Rusko a Európa”.
Sochy, ktorá stála pôvodne v meste Puškin, administratívnej časti Petrohradu, sa v roku 1943 počas druhej svetovej vojny zmocnila nemecká armáda, ktorá ju priviezla do Eislebenu. V tomto meste, ktoré bolo po vojne súčasťou ruskej okupačnej zóny v Nemecku, ju vztýčili ešte pred príchodom Červenej armády. Po roku 1991 bola prevezená vo vstupnej haly Nemeckého historického múzea v Berlíne.
Lenin tajne cestoval nemeckým vlakom zo svojho exilu vo Švajčiarsku do Ruska, aby sa tam postavil do vedenia revolúcie.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.