Dublin 20. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Matt Dunham)
 
Viac ako polovica malých a stredných podnikov v Írsku, konkrétne 58 %, je presvedčená, že brexit bude mať negatívny vplyv na ich podnikanie. A 70 % očakáva, že bude mať nepriaznivý vplyv aj na širšiu ekonomiku. Napriek tomu najnovší prieskum írskej banky AIB Brexit Sentiment Index ukázal, že iba šesť percent firiem má vypracovaný “formálny plán brexitu”.

Ilustračné foto

V Severnom Írsku je ich počet ešte nižší, len 5 %. Podľa ankety spomedzi írskych firiem, ktoré majú vypracovaný plán pre brexit, tvoria najväčší podiel výrobcovia potravín a nápojov (11 %), nasleduje cestovný ruch (9 %) a doprava (7 %).
Prieskum tiež zistil, že výrobný sektor, maloobchod a cestovný ruch majú najväčšie obavy z dôsledkov brexitu v Írsku, a najmä z možného zavedenia ciel.
V rámci väčších firiem je väčší aj podiel podnikov, ktoré majú formálny plán fungovania po brexite vrátane najhoršieho možného scenára.
Keď sa podniky snažia získať finančné prostriedky, jedna z kľúčových otázok, ktoré im AIB položí, je ich pripravenosť na podnikanie po brexite a potenciálny vplyv, ktorý môže mať na nich odchod Británie z Európskej únie bez dohody, čo je najhorší možný scenár.
 
Príspevok Len 6 % malých a stredných podnikov v Írsku má vypracovaný plán brexitu zobrazený najskôr Hlavné správy.