Bratislava 4. júna 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)

Slovenská lekárska komora (SLK) vyzvala ministerku zdravotníctva Andreu Kalavskú a vládu na čele s premiérom Petrom Pellegrinim, aby riešili alarmujúcu situáciu v slovenskom zdravotníctve. Ako na tlačovej besede uviedol prezident SLK Marian Kollár, vyzývajú na realizáciu takých opatrení, ktorými nebude štát brať pacientov za rukojemníkov

Na snímke prezident Slovenskej lekárskej komory (SLK) MUDr. Marian Kollár

Komora tak reagovala na problémy so zabezpečením laboratórnej diagnostiky pre poistencov Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP), či hroziaci štrajk malých a stredných nemocníc združených v Asociácii nemocníc Slovenska. SLK kritizovala aj nedostatok zdravotníkov v systéme.

V prípade problému s laboratórnymi vyšetreniami podľa Kollára neexistuje žiadne provizórne riešenie, a preto by sa mala dočasne predĺžiť zmluva s Medirexom. Spoločnosť Medirex, ktorá zabezpečuje vysoké percento laboratórnych vyšetrení, ako aj spoločnosť Medicyt ukončili 31. mája zmluvný vzťah s VšZP. Spoločnosti, ktoré zabezpečujú laboratórnu diagnostiku, vzniesli na rokovaniach finančné požiadavky, ktorým poisťovňa nemohla podľa zverejneného stanoviska vyhovieť.

Ministerstvo zdravotníctva SR v pondelok informovalo, že zriadilo pracovnú skupinu, ktorá bude analyzovať možnosť založenia štátnej akciovej spoločnosti, aby laboratórne vyšetrovacie metódy boli v budúcnosti v rukách štátu. SLK upozornila, že vybudovanie štátneho laboratória nie je otázka, ktorá by sa vyriešila krátkodobo. Kollár odhadol obdobie na riešenie toho problému minimálne na niekoľko mesiacov až niekoľko rokov, aby malo patričnú úroveň.

“Žijeme v štáte, v ktorom sa naši občania právom obávajú o ochranu svojho zdravia,” povedal Kollár. Zdravotníctvo sa podľa neho aktuálne nachádza v stave, kedy nie sú žiadne garancie, či budú pacienti ošetrení u svojho lekára alebo v nemocnici, alebo či vôbec bude mať kto poskytovať zdravotnú starostlivosť.

Viceprezident SLK Jozef Weber pripomenul, že pre aktuálne udalosti môže lekár stratiť dôveru pacienta. “Nebude nám veriť, že preňho robíme všetko bez akéhokoľvek nátlaku z druhej strany,” povedal. Takéto udalosti majú podľa neho veľký vplyv nielen na dôveru ľudí v štát, ale predovšetkým na vzťah lekárov a pacientov.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj