Bratislava 14. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Marko Erd)

Štát od začiatku budúceho roka naostro spúšťa elektronizáciu zdravotníctva (eZdravie). Znamená to, že všetci poskytovatelia zdravotnej starostlivosti budú povinní ukladať dáta do elektronickej zdravotnej knižky občana.
Na snímke prezident Slovenskej lekárskej komory (SLK) Marian Kollár

Lekári upozorňujú, že veľká časť ambulancií sa do systému nevie zapojiť včas. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR preto žiadajú o posunutie termínu povinného zapojenia sa. “Žiadame, aby bolo pripojenie postupné, treba aspoň ročné adaptačné obdobie,” povedal vo štvrtok na tlačovej konferencii v Bratislave Peter Makara, prezident Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva (SSVPL).
Šéf rezortu zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) ale tento týždeň odkázal, že termín povinného zapojenia sa do eZdravia sa “určite nebude posúvať”.
Lekárov upokojuje, že ak dajú objektívny argument, prečo sa do eZdravia nevedia pripojiť včas, sankcie nedostanú. “Ku každému problému ambulancie pristúpime individuálne,” povedal s tým, že lekári nemajú mať obavy.
Lekárom sa ale formulka o individuálnom prístupe a objektívnych príčinách nie veľmi pozdáva. Sú za čo najrýchlejšiu zmenu zákona, ktorá o sankciách hovorí, a “až potom budú pokojnejší, lebo čo je psáno, to je dáno”.
“Pretože zákon hovorí, že finančná pokuta (vyše 3000 eur) za nepripojenie vedie k zrušeniu registrácie lekára v príslušnej komore, čo znamená zákaz vykonávať lekársku prax na Slovensku,” povedal šéf Slovenskej lekárskej komory Marian Kollár s tým, že sú za zrušenie tohto paragrafu. Objektívne príčiny by chceli v zákone špecifikovať.
Do systému sa zdravotníci vedia pripojiť cez elektronické karty a čítačky. Viacerí lekári nimi ešte nedisponujú, hoci tvrdia, že o ne požiadali pred požadovaným termínom. V prípade Asociácie súkromných lekárov (ASL) má isť okolo 65 percent jej členov.
“A ak aj kartu majú, nebol im doručený PIN,” povedal prezident ASL Marián Šóth.
“Dokonca softvérové firmy sa sťažujú na príliš krátke obdobie na inštaláciu ambulantného softvéru a v predstihu kritizovali aj nedostatok času na testovanie systému,” doplnil Makara.
“Kartičky nám mali zaslať do konca novembra a prístupové heslá najneskôr do 10. decembra, stále ich nemajú tisíce lekárov a sestier,” uvádza v písomnom stanovisku Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska.
Mnohé ambulancie tiež upozorňujú, že potrebujú upraviť počítačové softvéry či zakúpiť nové počítače, čo riešia z vlastných nákladov. Od štátu preto žiadajú finančnú kompenzáciu. Lekári zdôraznili, že sú za elektronizáciu zdravotníctva, no “nemá sa to robiť slepo a direktívne, ale v súhre s nimi”.
K upozorneniam ambulantných lekárov sa pridávajú aj lekárski odborári. “A zároveň upozorňujeme, že viacero lekárov vo vyššom veku zvažuje pre povinné zavedenie eZdravia ukončiť svoju činnosť,” povedal šéf Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský. Ten je nemocničným lekárom a kritizuje, “že dodnes neboli nemocniční lekári nijak zaškolení na prácu v tomto systéme”.
Elektronizáciu zdravotníctva má na starosti Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI). “Určite nechceme, aby tu vznikala panika, že od nového roka sa tu prestane točiť Zem,” povedal šéf NCZI Peter Blaškovitš. Uznal však, že v ambulantnom sektore môže byť situácia miestami problémová.
“A preto opäť opakujem, že v roku 2018 lekári nebudú sankcionovaní, ak nedokážu splniť uložené povinnosti,” uviedol Blaškovitš. Tvrdí, že za týmto vyhlásením si bude stáť, a preto podľa neho nie je nutné ihneď meniť legislatívu súvisiacu s eZdravím.
Takisto nie je za to, aby sa termín povinného zapojenia odsúval, keďže počas budúceho roka bude štát k lekárom v tejto veci benevolentnejší. Rovnako sa vyjadruje aj Drucker. Povinné pripojenie do eZdravia nechce odsúvať, “pretože jeho ostrá prevádzka sa už posúvala niekoľkokrát a bude to mať len znižujúci účinok”.
Blaškovitš si je však vedomý, že legislatívu bude treba zmeniť, chce si však k tomu sadnúť v priebehu budúceho roka. Zmeny bude iniciovať v čase, “keď už prax ukáže, koľko vecí treba upraviť”.
K téme finančných kompenzácií Blaškovitš odpovedal, že tá už teraz prichádza od zdravotných poisťovní za službu eRecept. Nepovedal však priamo, či ide o dostatočnú kompenzáciu nákladov.
NCZI podľa Blaškovitša vyzbieralo asi 100.000 žiadostí o vydanie elektronického preukazu zdravotníka, do dnešného dňa vydalo asi 45.000 kariet aj s PIN. “Zvyšok vybavíme do konca tohto roka,” povedal šéf NCZI. Blaškovitš uznal, že s vydaním elektronických preukazov bol problém aj na ich strane. Nie všetky karty sa podľa neho totiž stíhali robiť načas.
Šéf NCZI si nemyslí, že na používanie eZdravia treba špeciálne školenia. Ak ich lekári potrebujú, dodávateľom ambulantných systémov odporúča, aby pre nich vypracovali napríklad dokumenty.
Elektronizácia zdravotníctva má priniesť elektronickú komunikáciu medzi lekármi, nemocnicami, laboratóriami či lekárňami. Benefity majú spočívať v lepšom predpisovaní liekov, zabrániť by sa malo i duplicitným vyšetreniam.
Poistenci majú pre potreby elektronického zdravotníctva využívať občianske preukazy s elektronickým čipom. Do roku 2021 však platí prechodné obdobie, pacienti sa môžu teda preukázať buď občianskym s čipom alebo s preukazom poistenca.