Bratislava 14. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)

Bratislavské nemocnice očakávajú na urgentoch cez veľkonočné sviatky viac pacientov s tráviacimi ťažkosťami. Často prídu i s úrazmi a komplikáciami spôsobenými alkoholom

Ilustračné foto

“Príde viac detí s úrazmi, veľa ale bude záležať od počasia. Počítame aj s častými zažívacími ťažkosťami i akútnymi respiračnými ochoreniami,” povedala pre TASR Dana Kamenická, hovorkyňa Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou Bratislava (DFNsP). “Stúpa tiež počet pacientov s problémami po užití alkoholu,” doplnila hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) Petra Stano Maťašovská.

Na detskom urgente sa o deti cez sviatky postará počas dňa päť pediatrov a jeden chirurg. “V čase väčšej návštevnosti je pripravený i druhý chirurg,” povedala Kamenická. V noci budú slúžiť traja pediatri a jeden chirurg. “Poskytovanie urgentnej zdravotnej starostlivosti zabezpečíme nepretržite a v plnom rozsahu,” informovala Stano Maťašovská.

Pri tráviacich ťažkostiach lekári odporúčajú nechať dieťa nejaký čas nalačno (dve až tri hodiny), v tomto čase mu treba podávať len čaj alebo vodu. “A postupne možno začať s pridávaním ľahko stráviteľných diétnych jedál až do obnovy bežného režimu,” povedala Kamenická. Na pohotovosť treba prísť vtedy, keď má dieťa viac príznakov, ako zvýšená teplota, hnačky či opakované vracanie.

V nemocniciach sú počas sviatkov len akútni pacienti a slúžiaci personál. Pre tých je pripravené sviatočné menu. Pacienti so šetriacou diétou ho budú mať upravené podľa odporúčania ošetrujúceho lekára.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.