Dúmá 19. apríla 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Hassan Ammar)
 
58-ročný sýrsky lekár Assim Rahaibání pre britské noviny The Independent tvrdí, že video z útoku v Dúme je iste “pravé”, ale ľudí nezasiahol jedovatý plyn

Na snímke muž nakladá koberec a matrac na bicykel pred zničenými budovami na ulici po údajnom chemickom útoku v sýrskom meste Dúmá neďaleko Damasku

Lekár síce nebol očitým svedkom, ale dvakrát sa odvoláva na teroristov Jaish el-Islam (Armáda islamu) v Dúme. V noci bol s rodinou v suteréne domu, asi 300 metrov od tzv. “podzemnej kliniky” tvorenej len z niekoľkých lôžok a ošetrovne.
Jeho verzia je, že ľudia sa nezadusili kvôli otravnému plynu, ale nedostatkom kyslíka v tuneloch a v pivniciach, kde sa ukrývali. Nočný bombový útok vyvolal prachovú búrku.
Doslova hovorí: “Všetci lekári vedia, čo sa stalo. Veľa bombardovania [vládnymi silami] a lietadlá boli počas celej noci nad Dúmou. Ale v noci vietor a obrovské prašné mraky začali prenikať do pivnice a podzemných priestorov, kde ľudia prebývali. Začali prichádzať s hypoxiou, čiže postihnutí nedostatkom kyslíka. Potom niekto pri dverách, člen ‘bielych prilieb’, zakričal slovo ‘plyn’ a začala panika. Ľudia sa začali olievať vodou. Áno, video bolo natočené tu, je to pravé, ale to, čo vidíte, sú ľudia trpiaci hypoxiou, nie otravou plynom.”
Francúzsko však potvrdzuje použitie chemických zbraní a americké médiá citovali zdroje dokazujúce ich prítomnosť v moči a v krvi. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) hovorí o príznakoch z toxických chemikálií. Inšpektori z Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) sa do Dúmy nemôžu dostaviť údajne preto, že im chýba správne povolenie od OSN.
Reportér novín The Independent podotýka, že aj mnoho ľudí, s ktorými priamo hovoril, “neverili, že šlo o plynový útok”, ktorý zvyčajne pochádza od ozbrojených islamistov. Títo teroristi prežili “prachovú búrku” preto, lebo žijú v domoch iných ľudí a v rozsiahlych a širokých tuneloch s podzemnými cestami, cez ktoré reportér sám prechádzal a našiel tam “ruské rakety a vyhorené autá”.
Na ľuďoch v Dúme bolo badať radosť, že ich oslobodili od islamistov. Hovorili o tom, ako ozbrojené skupiny ukradli verejné budovy, aby sa vyhli sýrskej vláde a ruskému bombardovaniu. Jaish el-Islam vypálil svoje kancelárie skôr, než odišli, ale masívne budovy v bezpečnostných zónach zničili letecké útoky.
Po útoku nikto z opýtaných nevedel nič bližšie povedať, čo sa stalo. Rozbité kancelárie Bielych prilieb sa nachádzali blízko podzemnej kliniky Dr. Rahaibáního. Plynová maska bola mimo potravinovej nádoby a jedno sklíčko mala rozbité, bola tam tiež hromada špinavých vojenských maskovacích uniforiem, zničené zdravotnícke pomôcky, rozhádzaná posteľná bielizeň a matrace. Istá žena povedala, že všetci od Bielych prilieb opustili svoje stredisko v Dúme a autobusmi organizovanými vládou a chránenými Rusmi šli do povstaleckej provincie Idlib s ozbrojenými skupinami teroristov, keď bolo dohodnuté posledné prímerie.
Reportér sa teda pýta: “Ako sa to mohlo stať, že tí, ktorí odišli z Dúmy a dostali sa do táborov v Turecku, hovoria o plynovom útoku, o ktorom sa ale nikto v Dúme nezmienil?”
 
Príspevok Lekár v Dúme pochybuje o chemickom útoku, rovnako ako mnoho ďalších obyvateľov zobrazený najskôr Hlavné správy.